Autory této aktivity jsou David Procházka, Olga Štrejbarová a Libor Hoření. Všichni tři se věnují dobročinnosti dlouhodobě. Olga Štrejbarová z Jihlavy je například zakladatelkou úspěšného celorepublikového projektu Ježíškova vnoučata.

Mezi první třemi jsou různorodé příběhy. Ať už jde o jezdkyni Ivu, která po pádu z koně ochrnula a jediná léčba, které se jí dostalo, je až na Slovensku. S náklady tak vysokými, že si je rodina nemůže dovolit. Nebo dvanáctiletá Andrejka s TCS syndromem a těžkým mentálním postižením, o kterou se stará maminka sama. Potřebuje polohovací postel, ale i bezbariérovou koupelnu.

„A posledním člověkem, kterému budou v říjnu lidé pomáhat je nevidomá Renata. Respektive její vodící pes, který potřebuje operaci srdce. Bez jeho pomoci by byla tato žena, která aktivně sama pomáhá jiným, ve světě po tmě ztracená,“ řekla Štrejbarová.

Karel Gott při zvukové zkoušce před svým jihlavským koncertem v červnu 2013.
Puklice napsaly Gottovi. Malá obec za to získala Zlaté pero

Patrony jednotlivých příběhů bude Lucie Bílá, Tereza Maxová, Jiří Macháček, Lukáš Krpálek, Jakub Kohák, Sestra Angelika, Tamara Klusová, Karel Zima, Tomáš Šebek, Kapitán Demo a další osobnosti českého šoubyznysu.

Autoři projektu chtějí dostát rčení Co dáš, to dostaneš, tedy umožnit lidem plnit sny někomu jinému a získat tak šanci vyhrát sen vlastní. Cílem Nadačního fondu Donwio ale není jen přímá pomoc sbírkou, která zaplatí nutné opravy, rehabilitaci, kompenzační pomůcky nebo nový start do života.

"Chce také upozorňovat na vzácné choroby, neziskové organizace, které v České republice fungují, na „díry“ v sociálním systému i na diskriminaci. Více na Facebooku Donwio," dodala Štrejbarová.