„To je asi součást toho umění," usmála se Anna Sovovová, která zrovna procházela okolo. Faktem je, že dlouhou Okružní ulici lemují místy vysoká stébla trávy, podobně je to u Kauflandu i na dalších místech. A krajským městem Vysočiny prochází muži s křovinořezy a zachraňují, co se dá. I když červenec není úplně vhodnou dobu pro sekání městských trávníků.

Za všemi těmi problémy stojí letošní novinka, dynamický nákupní systém, který zvolila jihlavská radnice před první sečí. Původně se přihlásilo 13 firem, když ale odbor životního prostředí zadával jednotlivé zakázky na celkem 23 oblastí k sečení, zájem značně ochladl. Hned u 16 oblastí se o práci přihlásila pouze jediná firma, která kvůli vlastní kapacitě nezvládla posekat zakázky včas.

Zámek Telč se po tříleté stavební a restaurátorské obnově naplno otevře veřejnosti.
VIDEO: Růže Vysočiny vykvetla do krásy. Telčský zámek čeká od pátku návštěvníky

Do loňska se přitom o sekání trávy starala Správa městských lesů, smlouva ale už nebyla v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. „Mohli jsme operativně nasazovat síly a prostředky, kde bylo právě potřeba a také zvát ke spolupráci posily ze strany jednotlivých živnostníků či firem,“ sdělil jednatel Správy městských lesů Václav Kodet. „Pouhým odhadem mohu říci, že ruce našich stálých zaměstnanců a naše technika posekala v minulosti zhruba polovinu fyzické plochy trávníků a odvezla více jak devadesát procent biomasy,“ dodal.

Po zavedení dynamického nákupního systému se všichni zájemci o sečení stali konkurenty v otevřeném tržním prostředí. Správa městských lesů se přihlásila jen do čtyř oblastí z celkem třiadvaceti vypsaných. Dvě vysoutěžila, pak ale paradoxně pomáhala s odvozem biomasy úspěšnějším konkurentům.

Trávu si posekali sami

Podle Kodeta je problematické vypsání zakázky pouze na jeden rok, uchazečům se v takovém případě nevyplatí investovat do techniky, nehledě na nejistotu, kolik oblastí skutečně získá. „Navíc oněch zmiňovaných třiadvacet dílčích zakázek bylo vypsáno z hlediska přípravy uchazeče pozdě s velice přísnými kritérii. Nakonec i stanovená orientační cena u jednotlivých zakázek byla u většiny tak nízká, že se efektivně nedala podkročit,“ vysvětlil Kodet.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Následně si například obyvatelé Slavíčkovy ulice trávu posekali sami. Jak bude město postupovat v dalších letech, rozhodnou úředníci v létě. „Pokud bude i příští rok stejně špatně soutěženo sečení v Jihlavě jako letos, tak to s největší pravděpodobností lépe nedopadne,“ zhodnotil Kodet.

Za Václava Kodeta se následně postavil radní a šéf dozorčí rady Správy městských lesů Jaroslav Huňáček. V dopise adresovaném radnici a redakci Deníku mimo jiné napsal: „Stejně si úředníci radnice prosadili své.“