Ovšem pouze v případě, že se obyvatelé v hojné míře zapojí do Evropského týdne mobility, který má letos motto: Čistý vzduch je to na nás! Dvanáctý ročník akce začíná v pondělí a potrvá do neděle 22. září.

„Lidé se do akce mohou například zapojit tak, že nebudou do práce jezdit autem, ale zvolí třeba městskou hromadnou dopravu nebo kolo," přiblížila jednu z možností, jak se do týdne mobility zapojit, Lenka Marečková z kanceláře Zdravého města. Ve středu se cestující mohou dokonce svézt trolejbusy a městskými autobusy zcela zdarma. „Lidé si to mohou vyzkoušet a třeba zjistí, že je to způsob dopravy, který mohou do budoucna využívat," podotkla Marečková.

Vozy budou viditelně označeny plakáty a lidé si v tento den nebudou muset kupovat jízdenky anebo přikládat své čipové Jihlavské karty.

Vedle toho je na celý týden připravena řada doprovodných aktivit. Hned v pondělí budou školáci v kině Dukla besedovat na téma Boj proti drogám, v úterý je nachystáno promítání filmu s environmentální tematikou v jihlavské zoologické zahradě. „Ve čtvrtek budou na Masarykově náměstí po celý den stánky zdravotních organizací v rámci Jihlavského dne zdraví a v pátek máme pro školáky na dopravním hřišti připraveny soutěže," vybrala namátkou akce Marečková.

Na neděli je naplánovaná procházka pivovarskou naučnou stezkou, kterou zakončí exkurze v Pivovaru Jihlava. Někteří zase budou moci vyrazit na procházku za historií s hůlkami anebo se zapojit do dalších aktivit. Více informací najdou zájemci na webu www.jihlava.cz.