Čokoláda, karamel i marcipán. Vůně těchto pochoutek přilákala do Dělnického domu v Jihlavě stovky návštěvníků. V sobotu se tam konal první ročník cukrářského festivalu. A opravdu se bylo na co dívat. Základem festivalu byla soutěž ve zdobení dortů, kterou hodnotila odborná porota.

„Soutěžilo se hned v několika kategoriích, například svatební dort, 3D dort, tematický soubor sladkostí na dětskou party nebo cukrové květy," uvedla organizátorka akce Olga Ceralová. Každá kategorie měla přísně daná pravidla, a to především v surovinách, které soutěžící použili. Po zhodnocení porotou se dorty rozdaly mezi návštěvníky festivalu.

Velký zájem byl také o cukrářské workshopy českých i zahraničních cukrářů, kteří nabízeli výuku především technik spojených se zdobením dortů a přehlídky různých cukrářských výrobků. Workshopy byly připraveny čtyři a všechny byly už od rána beznadějně vyprodané. „Cukráři ukazovali zájemcům zdobení dortů pomocí královské glazury, tvorbu ozdob pomocí čokolády a čokoládové polevy a také zdobení dortů pomocí techniky airbrushové pistole," popsala zajímavou nabídku festivalu Ceralová.

Absolutní vítězkou prvního ročníku festivalu se stala amatérská cukrářka Katarzyna Osiecka z Varšavy. Porotu zaujala hlavně jedlými ozdobami na dorty, které pojala jako čtvero ročních období. V sedmi kategoriích soutěžilo sedm desítek cukrářů z Česka, Slovenska, Polska a Skotska.

Dalším bodem programu byla live show, které se účastnili předem vybraní finalisté této soutěžní kategorie a v přímém přenosu ukazovali divákům tvorbu ozdob a zdobení dortů na téma Halloween.

Velký ohlas vzbudil také stánkový prodej cukrářských surovin a pomůcek. Návštěvníci si mohli vybrat z celé řady zajímavých surovin, které v běžných obchodech nemají šanci sehnat.

Už druhý den po skončení festivalu se začal připravovat další ročník. Soutěžní kategorie zaměřené na zdobení tematických dortů a zákusků se budou každoročně obměňovat. „Velký zájem z řad návštěvníků nás poněkud překvapil a jsme za něj moc rádi. Jednalo se o první ročník, takže jsme moc nevěděli, co máme čekat. Teď máme příležitost spoustu věcí vylepšit," shrnula Ceralová.

Markéta Jelínková