„Nejprve jsme pomocí dvou úvazků a jeřábu uchytili a snesli horní dílu znaku. Poté jsme bourací kladivem na dvou místech vybourali a podvázali zdivo pod hlavním dílem plastiky. Následně bylo možné přistoupit k jejímu opatrnému snesení,“ popsal proces záchrany artefaktu projektový manažer PSJ Investors CZ Jiří Mutl.

Kamenná plastika, kterou například tvoří erb Jihlavy – ježek a královský lev, se už ale na římsu nevrátí. Veřejnost si ji bude moct prohlédnout na zemi v areálu Štefánikových kasáren. „Pro kamennou plastiku vybudujeme památné místo před budovou krajského vojenského velitelství v malém parčíku u hlavního vchodu, aby důstojně sloužila jako historický milník vzpomínky na bývalá Kasárna korunního prince Rudolfa. Po provedení instalace a terénních úpravách plánujeme slavnostní odhalení za účasti pozvaných hostů a široké veřejnosti. Vysvěcení památníku provede vojenský kaplan se všemi poctami,“ prozradil ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava Jan Ňachaj.

Ilustrační foto.
Mírná zima nadšení u silničářů zatím nevyvolává

V posledním čtvrtletí právě uplynulého roku dělníci provedli přípravné práce, kdy z kasárny odstranili krovy, stropy a dřevěné konstrukce. „S počátkem ledna se tak naplno rozběhlo bourání jednotlivých chátrajících objektů. Po odstranění stávajících staveb a vyčištění pozemku bude zahájena výstavba bytového areálu Rezidence Vrchlického, jehož investorem je společnost PSJ Investors CZ,“ sdělil tiskový mluvčí PSJ Miroslav Fuks.

V první fázi projektu Rezidence Vrchlického vyrostou v ulici 17. listopadu dva bytové domy. Nabídnou třicet prosvětlených bytů. „Rezidenční domy propojí v podzemním podlaží společné garáže s dostatečným počtem parkovacích stání. Zelení bohatě vybavený parter na střeše garáží vytvoří příjemné prostředí pro setkávání a odpočinek obyvatel domů,“ popsal rezidenci Miroslav Fuks. Samozřejmostí bude i bezbariérový přístup do domů, dostupnost všech podlaží výtahem či přítomnost sklepů a kočárkárny.

Libor Trkola se synem Lukášem.
Javořici mám rád, ale chtěl bych se už podívat i jinam, směje se vítěz závodu