Zbývá odstranit část budovy směrem do Tolstého ulice, kde byl hlavní vchod. Půjde o komplikovanou část demolice. „Jde o objekt, kde je velké množství cihel a omítky. Tato část demolice je a bude prašná. Kropicí děla jsou v akci a stejně tak i gumová zástěna, ale pokud nemusíte, tak prosím nevětrejte směrem k demolici,“ uvedl v pondělí dopoledne manažer výstavby Horácké multifunkční arény a jihlavský radní David Beke.

Bourá se část zimního stadionu, která je nejblíže Vysoké škole polytechnické, v pondělí se už po ulici pohybovaly stovky studentů. Většinu dění na druhé straně ulice nezajímalo, pár se jich ale i zastavilo a pozorovalo práci bagrů. Obtěžování prachem bylo v pondělí odpoledne naprosto minimální. Nejen studenti, i veřejnost může denně z ulice sledovat dění za obrovskou gumovou plachtou. Tu zvedl jeřáb právě proto, aby zachytila prach.

Aktuální fotografie pořídil na staveništi jihlavský radní a manažer výstavby Horácké multifunkční arény David Beke. Stavební ruch je z nich jasně patrný.
Začíná výstavba Horácké multifunkční arény, demolice zimního stadionu pokračuje

Jednoznačně pozitivní je, že se tato část zimního stadionu stihne srovnat se zemí dříve, než na protější Vysoké školy polytechnické usednou studenti do lavic. Veřejnost pak může z ulice sledovat obrovskou gumovou plachtu, kterou zvedl jeřáb. Má za cíl zachytit prach.

Zároveň již před pár dny začali dělníci pomocí ocelových profilů pažit stavební jámu, což lze považovat za začátek stavby nové arény za necelé dvě miliardy korun. V týdnu přitom bylo třeba řešit problémy s vodou, která se na staveništi objevila. „V Jiráskově ulici bylo poškozené šoupě kanalizace. Zřejmě bylo poničené už dříve a po odbourání haly si voda našla cestu ven. Provedli jsme provizorní opravu,“ sdělil Deníku Beke.

Harmonogram bouracích prací:
zahájení bouracích prací 1. srpna 2023; vjezd do stavby, střecha stadionu s odvozem – 3 týdny; tribuny včetně základů – 3 týdny; obvodové konstrukce a základy – 3 týdny; objekt zázemí - nadzemní část – 3 týdny; objekt zázemí - podzemní část – 3 týdny; objekt restaurace - nadzemní část – 2 týdny; objekt restaurace - podzemní část – 1,5 týdne; předpokládá se souběh dvou až tří druhů činností; dokončení bouracích prací cca 30. listopadu 2023.

Bagry přitom dále drtí a třídí materiál, který následně odváží nákladní auta. Něco si odnesli také fanoušci svého času nejúspěšnějšího českého klubu HC Dukla Jihlava. Sonda do bývalé ledové plochy přitom potvrdila, že jsou nad sebou historicky tři ledové plochy.

Zdroj: poskytl David Beke

„Poslední má plastové trubky, starší plochy trubky ocelové. Staré ocelové trubky jsou silnostěnné, vypadají jako lešenářské, ale se silnější stěnou. I největší bagr na stavbě měl co dělat, aby se změtí trubek prodral,“ popsal Beke.