Předchozí
1 z 10
Další

JIHLAVSKO

Velký Pařezitý rybník

Kde: Řásná, kemp Velkopařezitý

Nové dětské hřiště a krásná příroda. To je doménou Velkého Pařezitého rybníka.Nové dětské hřiště a krásná příroda. To je doménou Velkého Pařezitého rybníka.Zdroj: Zuzana MusilováProč jít sem: Velký pařezitý rybník je přírodní rezervace poblíž Řásné v těsné blízkosti kempu. Z pláže je na dohled nejvyšší vrchol Vysočiny Javořice. Na dně rybníka se zachovaly pařezy stromů původního lesa a protože se rozkládá na území mokřadních olšin a rašelinných březin, je jeho voda průzračná, ale lehce nahnědlá. Před několika lety prošel rybník a hráz rozsáhlou rekonstrukcí, na pláži přibyly herní prvky pro děti, kolem vede také naučná stezka a lze odsud pohodlně dojít až na zmiňovanou Javořici.

Lom Čenkov

Kde: Třešť, místní část Čenkov

Odpočinek u lomu v Čenkově vyhledávají především milovníci osvěžení.Odpočinek u lomu v Čenkově vyhledávají především milovníci osvěžení.Zdroj: Zuzana MusilováProč jít sem: Zatopený bývalý kamenolom v Čenkově mezi Třeští a Růženou je ideálním místem pro svlažení v tropických dnech. V lomu se těžila do počátku sedmdesátých let 20. století žula, po ukončení těžby lom zatopila voda, což kvitovali především místní. Voda je tu vhodná ke koupání prakticky celý rok. Vodní plocha zabírá zhruba 1,5 hektaru a slouží také jako lovný revír rybářům. Méně vhodné pro malé děti, protože mělčina je pouze pár metrů zkraje, poté jde terén prudce dolů. Hloubka zatopení dosahuje až deset metrů.

PELHŘIMOVSKO

Rybník Stráž

Kde: Pelhřimov, dva kilometry od centra

Tak vypadá obnovený rybník Stráž v Pelhřimově před slavnostním otevřením. Prohlédněte si hoObnovený rybník Stráž v Pelhřimově.Zdroj: Deník/Štěpánka SaadouniProč zajít sem: Pelhřimov v letošním roce vynaložilo asi třicet milionů korun na revitalizaci rybníka Stráž v Pelhřimově. Lidé tu nově najdou víceúčelovou stezku, chodník, parkoviště, odpočinkovou zónu s lavičkami, pláž a dřevěná mola. Stezka dlouhá 1 280 metrů a široká tři metry slouží pěším, kolařům i in-line bruslařům. V letních dnech rybník nabízí svlažení a poslouží také restaurace na hrázi.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Lom Horní Cerekev

Kde: Horní Cerekev, směr Telč

Voda v lomu v Horní Cerekvi je křišťálově čistá. Hygienici jí  však ke koupání nedoporučují.Voda v lomu v Horní Cerekvi je křišťálově čistá. Hygienici jí však ke koupání nedoporučují.Zdroj: Deník/Martin SingrProč zajít sem: Zatopený kamenolom v Horní Cerekvi na okraji města nabízí krásně čistou vodu. V posledním měsíci sice hygienici při pravidelných odběrech zjistili krátkodobé znečištění, ale kontrolní vzorek už opět vodní ploše udělil zelenou. Těžba tu skončila v osmdesátých letech a až do roku 2003 se tu koupat nesmělo. Lom je hluboký až 22 metrů a asi polovina plochy je s pískovým dnem. Kolem je příjemná pláž na odpočinek a na své si tu přijdou také potapěči.

Zdroj: Deník/Martin Singr

HAVLÍČKOBRODSKO

Břevnická přehrada Chotěboř

Kde: Chotěboř, zahrádkářská kolonie směr Česká Bělá

Prohlédněte si novou pláž na Břevnické přehradě u ChotěbořeProhlédněte si novou pláž na Břevnické přehradě u ChotěbořeZdroj: Deník/Štěpánka SaadouniProč přijít sem: Břevnická přehrada v Chotěboři nabízí díky investici města pohodlné letní koupání. O přehradu se stará chotěbořský rybářský spolek, který letos část pozemku pronajal městu, které ho upravilo. Zlepšilo přístup do vody, který je dosypaný kamínky a vznikla také písková pláž. Na ní je mobilní sociální zařízení a převlékárny. Pokud bude zájem o koupání na přehradě větší, zváží v příštím roce její rozšíření a doplnění mobiliářem.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Rybník Cihlář

Kde: Havlíčkův Brod, čtvrť Vršovice

Koupání v rybníce CihlářKoupání v rybníce CihlářZdroj: Deník/Štěpánka SaadouniProč jít sem: Rybník Cihlář leží na severním okraji Havlíčkova Brodu ve čtvrti Vršovice v Chotěbořské ulici. U rybníka mohou lidé relaxovat a slunit se na travnatém východním břehu. Vstup do vody je pozvolný, některé chaty v okolí rybníka nabízejí i ubytování. Nejsou zde žádné služby, ani sociální zázemí. Radnice v Havlíčkově Brodě však v současné době uvažuje, že rybník revitalizuje a nechá tu udělat pláž s herními prvky.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

ŽĎÁRSKO

Velké Dářko

Kde: mezi Škrdlovicemi a Radostínem

Velké Dářko.Velké Dářko.Zdroj: Deník / Lenka MašováProč jít sem: Rybník patří k největším a někdy je nazýván mořem Vysočiny. Jeho vodní plocha je 206 hektarů a průměrná hloubka kolem 1,5 metrů. Kolem rybníka jsou vhodné odpočinkové plochy, lidé si mohou vybrat, zda budou ležet na trávě či písku. Přístup do vody je pozvolný. U hráze rybníka je autokemp se službami a občerstvením, půjčit si tu lze sportovní nářadí. Využíván je pro jachting i windsurfing.

Koupaliště Nové Město na Moravě

Kde: Nové Město na Moravě, směr Maršovice za Vysočina Arenou

Proč jít sem: Přírodní koupaliště s travnatými břehy a hloubkou a 6,5 metrů je severně od Nového Města na Moravě. Jde o rybník, který byl vybudován v šedesátých letech právě za účelem rekreace. Koupaliště má velkou travnatou plochu, je zde hygienické zázemí pro návštěvníky a stánek s občerstvením. Na své si tu přijdou také děti, které tu najdou také vhodné herní prvky s kolotočem, prolézačkami a skluzavkou.

TŘEBÍČSKO

Dalešická přehrada

Kde: Dalešice, Hartvíkovice, Koněšín

Dalešická přehradaDalešická přehradaZdroj: Jiří PolehlaProč jít sem: Dalešická přehrada nabízí díky velké vodní ploše hned několik vhodných míst ke koupání. Nejoblíbenější částí je Hartvíkovická pláž v kempu, v Lavičkách a Kozlanech a dále pláž pod Koněšínem. Nabízí travnaté i písčité plochy. V případě, že zájemci využijete kemp, budete mít v zádech sociální zázemí i místo pro sport. Občerstvení je také pouze v kempech.

Lom Vápenka

Kde: u Nové Vsi nedaleko Okříšek

Ranč Vápenka se zatopeným lomem je vyhledávaným cílem nejen turistů.Ranč Vápenka se zatopeným lomem je vyhledávaným cílem nejen turistů.Zdroj: Zuzana MusilováProč jít sem: Zatopený lom v blízkosti ranče nabízí příjemné místo ke koupání v přírodě. Dříve se v lomu doloval vápenec, pozůstatky po těžbě jsou ještě také někde vidět. Děti se zabaví na písečné pláži u lomu nebo na přilehlém dětském hřišti. Vedle lomu je zmiňovaný ranč, kolem kterého se pasou koně a nabízí v letní sezoně ubytování v chatkách. Vedle lomu je hospůdka.