Stalo se tak v rámci programu Noc s Andersenem, který se ve Větrném Jeníkově konal premiérově. Hned napoprvé byl ze strany zdejších školáků o připravený program velký zájem. „Když jsem se dozvěděla, že tady u nás v Jeníkově bude Noc s Andersenem, hned jsem se přihlásila," vyprávěla jedenáctiletá páťačka Lada Farková. „Ani na chvilku jsme neváhaly, jestli se přihlásit," doplňovaly ji spolužačky Sára Neprašová a Jana Holubová.

Šestatřicet děvčat a kluků se na zámku sešlo v pátek v půl sedmé v podvečer. Program končil hodinu před půlnocí. „Možná by bylo lepší, kdyby dětí bylo o něco méně, ale zájem byl opravdu velký," poznamenala knihovnice a hlavní organizátorka jeníkovské Noci s Andersenem Martina Lisová. Andersen v kostýmu také na úvod setkání děti přivítal.

Pak už přišla na řadu první hra, při níž školáci pomáhali literárnímu komisaři Vrťapkovi. „Hledání zločinců, kteří byli namalováni na obrázcích, bylo docela zábavné," pochvalovala si Sára Neprašová. Neméně malé školáky bavilo i divadlo Emilion, které přijelo z nedalekého Ústí a vystoupení doplnilo četbu z knížky Pipi Dlouhá punčocha.

Když se pak učitel Jiří Palán pouštěl do četby před spaním, některé z menších dětí si už lebedily ve spacácích, zatímco ty větší si ještě chtěly nějaký ten společný zážitek přidat. „Povídaly jsme si asi do půlnoci," prozradila něco z holčičích okamžiků na jeníkovském zámku, když dospělí pozhasínali, páťačka Lada Farková. A Jana Holubová přiznala, že i pak měla potíže s usínáním v netradičním prostředí.

Po sobotní snídani začali děti postupně odvážet rodiče. Ty, které čekaly déle, ještě jednou hledaly v regálech plných knížek tu podle svých představ.

Martina Lisová odhadovala, že bude po první jeníkovské Noci s Andersenem rovnat regály přinejmenším do úterý. I když některé knížky nechá raději vystavené, aby byly rychle po ruce. „Zastávám názor, že knížky, hlavně ty pro děti, v regálech zůstávat moc nemají. Pro Noc s Andersenem jsme dali dětem k dispozici i ty vyřazené a ty díky tomuto programu udělaly ještě docela dobrou službu," zapřemýšlela nad dětskými knížkami mladá knihovnice.