Před šesti lety bylo v jihlavském okrese jednadvacet praktických lékařů pro děti a dorost, nyní jich je pouze patnáct. Bydlení pro případné nastupující pediatry je aktuálně v Jihlavě volné přímo na Masarykově náměstí, v ulici Křížová či Husova. Motivační program VZP PLUS nabízí v oblastech se zhoršenou dostupností péče lékařům k otevření nové ordinace například až milion a půl korun.

Z části jde o jednorázový bonus, jehož výše je úměrná mimo jiné počtu registrovaných pojištěnců VZP v dané oblasti, a zčásti o bonusy za zvýšení počtu těchto pojištěnců, rozšíření ordinačních hodin a podobně. „Nabízíme zejména v lokalitách, kde naše pojišťovna například i opakovaně iniciovala výběrová řízení na nové poskytovatele zdravotní péče a zájem ze strany lékařů byl mizivý, respektive nulový. Věříme, že významná pobídka může přilákat do těchto oblastí nové lékaře, kteří zajistí péči o naše klienty,“ vysvětlil ředitel VZP České republiky Zdeněk Kabátek.

Mezi takové lokality patří i Jihlava. Ke konci předloňského roku tady ukončily praxi dvě pediatričky a loni další, která měla ordinaci v Telči. Někteří rodiče tak dojíždějí s dětmi i přes čtyřicet kilometrů. Výběrová řízení zdravotních pojišťoven, která mají tyto pozice nahradit, zůstávají bez odezvy. Bývalá primátorka Karolína Koubová předminulý rok zaslala na ministerstvo zdravotnictví apel na řešení situace společně s návrhy řešení.

Telčská pediatrička Eva Matoušková, která je zároveň krajskou předsedkyní Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, vidí souvislosti s ubýváním dětských lékařů a vznikem jednotného atestačního oboru pediatrie. Ten spojil dětské a praktické lékařství pro děti a dorost.

Sdružení ve spolupráci s Odbornou společností praktických dětských lékařů uspořádalo před změnami legislativy velkou petiční akci, která ale poslance od změny neodradila.