„Původně se takové akce pořádaly v červnu, většina volnočasových organizací se však shodla, že je to pasé. A my jsme se tenkrát jako předsednictvo Rady dětí a mládeže domluvili, že uděláme něco, co se bude konat ve vhodnější čas, to znamená na začátku září,” popsala začátky organizátorka odpoledne věnovaného dětem Taťána Antlová.

Chybí podpora od města

Prezentace volnočasových spolků probíhá v každém okresním městě v kraji. „Došli jsme k názoru, že je nejlepší ukazovat konkrétní aktivity v každém z okresních měst. V Jihlavě byla vždy prezentace volnočasových spolků špatná, například v Třebíči se jich zúčastní dvacítka, město zařídí pódium i ozvučení, u nás to bohužel podporuje jen málokdo,” posteskla si Antlová. Jako ideální příklad měst, kde volnočasové organizace pro děti podporují, zmiňuje právě Třebíč nebo Havlíčkův Brod.

Akci dělají organizátoři vlastními silami. Pořadatelem je vždy okresní organizace Rady dětí a mládeže Kraje Vysočina, v Jihlavě tento úkol spadá spolku Royal Rangers. „Rozhodli jsme se, že i za cenu toho, že to ze začátku bude malá akce, vytrváme. Z počátečních tří organizací před sedmi lety jsme se nyní dostali na deset. Doufám, že do příště seženeme více tanečníků, a kdyby nám město půjčilo alespoň nějaké přístřeší, oslovili bychom i folklorní dětské soubory,” představila své plány Antlová.

Je to na rodičích

Sportovní oddíly i další organizace se v současnosti začaly potýkat s tím, že děti nejsou schopné věnovat se soustavně a naplno jedné činnosti. „Děti se nehrnou do nějakých stabilních činností, kde je potřeba pravidelná účast. Několik let jsme v Jihlavě například podporovali baletní školu, tam to ale vzdali, protože nikdo nedokázal rodičům vysvětlit, že je potřeba mít alespoň v začátcích určitou pravidelnost v docházení,” popisuje organizátorka, která se volnočasovým organizacím věnuje čtyřicet let.

Rodiče by dle zástupců spolků měli děti v činnostech podporovat a nezakazovat jim účast na nějaké akci kvůli špatné známce. Volnočasové organizace učí děti cílevědomosti. „Když něco chtějí dokázat, musí tomu věnovat čas a něco to stojí, i když je při tom sranda. Děti si mohou zkusit při hrách například ve Skautu, jaké to je prohrát a že je třeba dodržovat pravidla, na to v životě narazí. Za roky, co to dělám, vidím, že rodiče dětem nedávají příležitost k samostatnosti. Děti si potřebují vyzkoušet i konfliktní situace, aby jim to v životě nedělalo problémy,” uzavřela Antlová.

Petr Vybíral

Minulý ročník Jihlavského půlmaratonu.
Jihlavou se poběží půlmaraton. Přinese i dopravní omezení