V úterý se závodník Jarek Janiš v doprovodu dětí ze základní školy v Havlíčkově ulici zapojil do preventivní akce s názvem Jezdíme s úsměvem.

Během hodinové akce policisté zkontrolovali osm šoférů. Řidičům, kteří se nedopustili žádného prohřešku, děti darovaly obrázek s usmívajícím se autíčkem. Hřešící řidiče pak kromě pokuty čekal obrázek se symbolem opačným.

Závodník Janiš zastaveným šoférům nabídnul dotazník s otázkami z dopravních pravidel.
„Odměnou pro řidiče, kteří dotazník vyplní, může být po slosování škola silničního smyku v Mostě,“ vysvětlil Janiš.

Letos jde již o čtvrtý ročník dopravně-preventivní akce. „V dalších třech týdnech bude akce probíhat na více místech Vysočiny,“ doplnil Václav Bálek, mluvčí pojišťovny, která se na akci podílí.

Šoféra pokutovali kvůli rozbitému sklu

„Během dvaceti minut jsem byl zastaven už podruhé. Nejprve kvůli pásům a při druhé zastávce mě pokutovali za prasklé sklo,“ usmíval se přes svůj špatný den řidič Richard.

Kolemjdoucí Lenka Černá vidí podobné akce v ulicích ráda. „Je dobře, že se akce účastní i děti, řidiče to může ovlivnit,“ řekla sedmadvacetiletá maminka s kočárkem. „Pokuty berou řidiči většinou jako povinnou daň za motorismus. Ale když vám vynadá žák třetí třídy, to už si pamatujete,“ doplnil Václav Bálek.

Děti šoférům rozdaly tři usměvavá a pět zamračených autíček. „Dva řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost v obci – jeden o třináct a druhý o osmnáct kilometrů v hodině, dvě vozidla neměla v pořádku technický stav a jeden řidič neměl rozsvícená světla,“ zhodnotila včerejší akci mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Rozhovor s Jarkem Janišem si můžete přečíst ve středečním vydání Jihlavského deníku.