Barevné oblečení školáků včera před polednem zářilo mezi stromy, hroby a kříži Ústředního hřbitova v Jihlavě. Barevný průvod „páťáků" ze základní školy v Havlíčkově ulici neboli dříve Dřevěnomlýnské k náhrobkům jihlavských osobností vedl badatel a znalec Jihlavy Vilém Wodák.

U vybraných náhrobků zvědavým dětem přiblížil osobnost, která tam nalezla místo posledního odpočinku. Zakrátko si předseda Spolku přátel staré Jihlavy získal zájem dětí a vyprávěl, co významného udělal či zanechal Jihlavanům ten který člověk za svého života.

První kroky malých účastníků školní exkurze vedly k hrobu Johanna Haupta (1849 až 1928), považovaného za oficiálního zakladatele havířského průvodu.

„Jeho snem bylo vzkříšení starých hornických tradic z časů, kdy se na Jihlavsku těžilo stříbro a Jihlava prožívala největší slávu," připomněl Vilém Wodák s tím, že po Hauptovi zůstaly nádherné kroje, uložené v jihlavském Muzeu Vysočiny, které dnes slouží k šití replik hornických krojů.

Děti přešly pár kroků dále a průvod se ocitl před hrobem někdejšího starosty Jihlavy Johanna Merty. Děti si opět poslechly, čím byl pro Jihlavu muž, jenž usedal do starostovského křesla v letech 1871 až 1874. Některé se ptaly na detaily, jiné si všímaly hrobů kolem a prostředí hřbitova, které znaly snad jen z doprovázení rodičů o Dušičkách.

„Vycházka na hřbitov je pro děti velice dobrá, tady si mohou ověřit, že hřbitovy souvisí se smrtí a to všechno je součástí života a je dobré o tom něco vědět. O to víc si chválíme, že zde se děti dozvědí daleko víc třeba o osobnostech tady pohřbených, které pro Jihlavu, a hlavně pro lidi udělaly mnoho," řekla Deníku paní učitelka Jiřina Kvasničková.

Průvod s výkladem se zastavil u desítky dalších hrobů. „Jsme tady, abychom se poučili od našich předků, že třeba oni udělali pro Jihlavu plno dobrého a to že my bychom mohli také, když se budeme učit," řekla Eliška Nevosadová z páté B.

Výprava školních dětí na hřbitov měla svoji premiéru letos v zimě. Pana Viléma Wodáka oslovily pedagožky z dřevěnomlýnské školy a on jim vyhověl. „Premiéru jsme měli letos v lednu s druhými třídami opět z dřevěnomlýnské školy. Měl jsem z toho obavu, ale děti to zvládly dobře. Přispěla k tomu zimní romantika, byli jsme i na dětském hřbitově a zapalovali svíčky. Děti to nakonec zaujalo," přiblížil Vilém Wodák.

Doplnil, že děti prostředí hřbitova zajímá a že počítá se zájmem i dalších škol. „Děti by se mohly i samy starat o hroby a možná se podaří zavést i adopci hrobů, která funguje v Praze," naznačil Vilém Wodák.

STANISLAV JELÍNEK