VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti prožily svoji první hřbitovní výpravu

Jihlava - Žáci dvou pátých tříd jedné z jihlavských škol se zpočátku necítili mezi kříži ve své kůži, za chvíli se ale vyptávali a Vilém Wodák odpovídal.

11.6.2016
SDÍLEJ:

Vilém Wodák dětem přibližuje Leopolda Fritze, jihlavského lékaře a lidumila. Zasloužil se mimo jiné o založení ústředního hřbitova. Na snímku stojí skupina za dělicí stěnou před pomníkem Gottlieba Czapa, předního jihlavského podnikatele a průmyslníka.Foto: Stanislav Jelínek

Barevné oblečení školáků včera před polednem zářilo mezi stromy, hroby a kříži Ústředního hřbitova v Jihlavě. Barevný průvod „páťáků" ze základní školy v Havlíčkově ulici neboli dříve Dřevěnomlýnské k náhrobkům jihlavských osobností vedl badatel a znalec Jihlavy Vilém Wodák.

U vybraných náhrobků zvědavým dětem přiblížil osobnost, která tam nalezla místo posledního odpočinku. Zakrátko si předseda Spolku přátel staré Jihlavy získal zájem dětí a vyprávěl, co významného udělal či zanechal Jihlavanům ten který člověk za svého života.

První kroky malých účastníků školní exkurze vedly k hrobu Johanna Haupta (1849 až 1928), považovaného za oficiálního zakladatele havířského průvodu.

„Jeho snem bylo vzkříšení starých hornických tradic z časů, kdy se na Jihlavsku těžilo stříbro a Jihlava prožívala největší slávu," připomněl Vilém Wodák s tím, že po Hauptovi zůstaly nádherné kroje, uložené v jihlavském Muzeu Vysočiny, které dnes slouží k šití replik hornických krojů.

Děti přešly pár kroků dále a průvod se ocitl před hrobem někdejšího starosty Jihlavy Johanna Merty. Děti si opět poslechly, čím byl pro Jihlavu muž, jenž usedal do starostovského křesla v letech 1871 až 1874. Některé se ptaly na detaily, jiné si všímaly hrobů kolem a prostředí hřbitova, které znaly snad jen z doprovázení rodičů o Dušičkách.

„Vycházka na hřbitov je pro děti velice dobrá, tady si mohou ověřit, že hřbitovy souvisí se smrtí a to všechno je součástí života a je dobré o tom něco vědět. O to víc si chválíme, že zde se děti dozvědí daleko víc třeba o osobnostech tady pohřbených, které pro Jihlavu, a hlavně pro lidi udělaly mnoho," řekla Deníku paní učitelka Jiřina Kvasničková.

Průvod s výkladem se zastavil u desítky dalších hrobů. „Jsme tady, abychom se poučili od našich předků, že třeba oni udělali pro Jihlavu plno dobrého a to že my bychom mohli také, když se budeme učit," řekla Eliška Nevosadová z páté B.

Výprava školních dětí na hřbitov měla svoji premiéru letos v zimě. Pana Viléma Wodáka oslovily pedagožky z dřevěnomlýnské školy a on jim vyhověl. „Premiéru jsme měli letos v lednu s druhými třídami opět z dřevěnomlýnské školy. Měl jsem z toho obavu, ale děti to zvládly dobře. Přispěla k tomu zimní romantika, byli jsme i na dětském hřbitově a zapalovali svíčky. Děti to nakonec zaujalo," přiblížil Vilém Wodák.

Doplnil, že děti prostředí hřbitova zajímá a že počítá se zájmem i dalších škol. „Děti by se mohly i samy starat o hroby a možná se podaří zavést i adopci hrobů, která funguje v Praze," naznačil Vilém Wodák.

STANISLAV JELÍNEK

Autor: Redakce

11.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dukla posadila trápící se Piráty do sedla a je znovu poslední

Ilustrační snímek

Z úlů ukradl včely

Ježíškova pošta: Děti posílají dopisy z Třeště

Třešť - Od začátku prosince funguje v Třešti na Jihlavsku Ježíškova pošta. Přání tam děti každoročně nosí do turistického informačního centra. Dopis nejprve dostane speciální ježíškovské razítko. A až poté ho mohou děti samy vhodit do velké poštovní schránky. „Z ní se přáníčka posílají přímo Ježíškovi,“ dodala vedoucí odboru kultury třešťské radnice Romana Šťastná.

Zoo pořádá adventní sbírku nejen pro kočky

Jihlava – Vánočky nejen pro kočky, tak se jmenuje tradiční prosincová sbírka na pomoc psům a kočkám, kteří se nachází v různých útulcích na Vysočině.

Na pěti místech Jihlavska budou zpívat koledy

Jihlavsko – Ve středu 13. prosince zazní celým Českem vánoční koledy. Do akce Česko zpívá koledy s Deníkem se zapojí i pět míst z Jihlavska. Začátek bude všude stejný v šest hodin večer.

Veřejnosti přiblíží těžbu stříbra na Vysočině

Telč – O tom, co se na Českomoravské vrchovině těžilo, těží a těžit bude se budou moct dozvědět zájemci během přednášky, která se za několik dní uskuteční v Telči. Nese název Poklady pod námi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT