Registrace začíná v patnáct hodin, závody startují o hodinu později. Závodníky čeká běh, jízda na kole a kačáky. Pravidelným účastníkem jsou i děti z dětských domovů z okolí. "Každoroční triatlonový závod již devátým rokem navštěvuje města po celé republice a díky sportu propojuje světy dětí pocházejících z různých prostředí. Vše je pro děti zdarma. Na místě také funguje půjčovna kol, aby mohlo přijít opravdu každé dítě bez ohledu na to, zdali má své vybavení či nikoliv. V rámci závodu se losují kola," sdělil sportovec a filantrop Tomáš Slavata, který akci pořádá.

Letošní tour se nese v duchu hesla Staň se Hrdinou. Děti dostávají trika s tímto mottem. Ale mnoho z nich se jím řídí i v běžném životě. Důkazem je příběh z loňského závodu, kde Adélka Vetýšková vyhrála kolo a darovala ho sestrám Vanessce a Izabelce Wittkovým ze Stonařova, které vyrůstají bez maminky. Ta předloni na podzim podlehla zhoubnému nádoru mozku.

A aby toho nebylo málo, mladší Izabelka se už nějaký čas potýká s vážnými zdravotními problémy. Holčička navštěvující školku prodělala leukémii, trápí ji epilepsie, musí brát léky. Kolo dívky dostaly pod stromeček, měly z něj obrovskou radost a rodiny se díky dárku spřátelily.

„Rozhodnutí kolo věnovat bylo téměř automatické a padlo již u rybníka Roštejn, bezprostředně po závodě. Mluvili jsme s Tomášem Slavatou, zda by nevěděl o někom, kdo by měl z kola radost. Doporučil nám, ať najdeme někoho z regionu, aby kolo zůstalo v místě konání triatlonu. Jelikož mě dost zasáhl osud rodiny ze Stonařova, o kterém psali vloni v Telčských listech, tak jsem zkusila kontaktovat místostarostu Stonařova, aby se zeptal tatínka, zda neplánuje k Vánocům pořídit kolo. A slovo dalo slovo a teď v listopadu jsme kolo mohli s radostí darovat,“ řekla k tomu loni v prosinci Markéta Vetýšková.