Děti z dětského domova v Telči mají v těchto dnech napilno. Chystají se na Vánoce, účastní se nejrůznějších předvánočních akcí a zapojí se také do speciálního charitativního jarmarku, který se uskuteční ve dnech 12. a 13. prosince. Prodávat tam budou drobné dárky, které samy vyrobily.

„Snažíme se, aby se na tom podílelo co nejvíce dětí. Ne vždy je to ale například ze zdravotních důvodů možné. Nyní je hotovo asi 350 až 400 výrobků na prodej na charitativním jarmarku. Jsou to nejrůznější dárkové předměty, dekorace do bytu a další maličkosti," řekl ředitel telčského dětského domova Milan Opravil a vysvětlil, proč se telčský domov k projektu charitativního jarmarku přidal.

„Děti tak mají určitou náplň volného času, účastní se zájmových činností v dětském domově. Rozvíjí se tím také jejich finanční gramotnost. Seznámí se s tím, kolik stojí materiál na výrobky, kolik času zabere jejich výroba a za jakou částku je mohou prodat," zmínil ředitel.

Finanční výtěžek z prodeje výrobků na charitativním předvánočním jarmarku bude rozdělen mezi všechny děti z domova. „Část peněz dostanou děti, které na přípravě jarmarku pracovaly, část peněz se použije na aktivity pro celý domov, například plánujeme výlet do bazénu nebo do kina," doplnil ředitel.

Jarmark se uskuteční ve dnech 12. a 13. prosince v prodejně Albert v Třešti. „S Nadačním fondem Albert spolupracujeme dlouhodobě, konkrétně tato akce je však naší premiérou. Nadační fond nám přispěl na zakoupení surovin a materiálu na výrobky. Je určitě dobré, když se děti mohou takto prezentovat na veřejnosti," uvedl Opravil.

Děti z telčského dětského domova nyní ladí vystoupení, které bude součástí programu pátečního mikulášského setkání s rozsvícením vánočního stromu a výzdobou. To se odehraje na náměstí Zachariáše z Hradce.

V domově probíhají také klasické předvánoční přípravy. „Peče se cukroví, řeší se výzdoba a vyrábí se dárky pro sponzory. Týká se nás i několik charitativních akcí, například Strom splněných přání," vyjmenoval ředitel. Příští týden děti čeká tradiční mikulášská nadílka, Štědrý den budou slavit 24. prosince.

Dětský domov v Telči má kapacitu 24 dětí, nyní jich tam je 22. „Máme tu i raritku, našemu nejmladšímu dítku je třináct měsíců, většinou jsou u nás nejmladší děti ve věku okolo tří let. Tento chlapeček tady má tři starší sourozence," uzavřel ředitel.

ZUZANA MUSILOVÁ