Děti navštěvující mateřskou školu v Nerudově ulici v Telči už téměř dva měsíce procházejí staveništěm. Zadrhly se tam totiž práce na zateplení budovy mateřinky, které měly původně trvat asi měsíc a měly být hotové už 19. května.

„Provoz školky není nijak výrazně omezen. Nejhorší je, že firma odstranila schodiště u hlavního vchodu, kudy se za normálních okolností zásobuje školka, takže tímhle nastaly komplikace pro personál. Na všechno se tedy musí využívat boční vchody. Původně práce měly trvat jen měsíc, teď se obávám, že je termín dokončení v nedohlednu," sdělila ředitelka telčské mateřinky, která má pracoviště v Komenského a Nerudově ulici, Blanka Hauzarová.

Stavební firma měla zateplení budovy mateřské školy v Telči dokončit už 19. května. Od zahájení prací v polovině dubna stihli řemeslníci vyměnit okna a nyní pracují v půdních prostorách. K zateplování fasády se však ještě nedostali. Za nedodržení termínu nyní firmě běží penále ve výši deset tisíc korun denně.
Vzniklou situaci intenzivně řeší telčská radnice. Na tuto investiční akci totiž dostala dotace od Státního fondu životního prostředí a obává se, aby o ně nepřišla. Deník chtěl získat vyjádření i od samotné firmy, aby časovou prodlevu na stavbě zdůvodnila, ale nikdo ze stavbyvedoucích včera nezvedal telefony.

Týdenní lhůta
„Dnes jsem se tam byl podívat. Práce už skoro od začátku probíhají pomaleji, než by měly. Firma je už ve velkém skluzu, ještě vůbec nebyly zahájeny práce na fasádě. Firma má nyní asi týdenní lhůtu na to, aby akci pořádně rozjela. Pokud k tomu nedojde, budeme to řešit dál. Už jsem to konzultoval i s tajemníkem městského úřadu," řekl včera Jiří Salus z odboru rozvoje a územního plánování telčského městského úřadu, který má akci na starosti. A doplnil k tomu, že se situací v pondělí zabývala i rada města.
„Firma prodlevu údajně zdůvodňuje tím, že zrovna nemá k dispozici dostatek pracovníků, že je to způsobeno kapacitními důvody. Přitom věděla, že je na to měsíc, byla to jedna z podmínek výběrového řízení. Možnosti jsou následující. Firma v nejkratším možném termínu dodělá zakázku, u které zaplatí nemalé penále. Pokud problémy potrvají, budeme zvažovat ukončení smlouvy a vyhlášení nového výběrového řízení na zakázku," vysvětlil telčský starosta Roman Fabeš.

Město nyní požádalo Státní fond životního prostředí o prodloužení termínu realizace této akce. „Čekáme na jejich vyjádření, pak se uvidí, co dál. Přitom tato firma loni zateplovala budovu městského úřadu v ulici Na Sádkách a to proběhlo zcela bez problémů," dodal Fabeš.
Náklady na zateplení budovy mateřské školy v Nerudově ulici činí 1 680 000 korun.

ZUZANA MUSILOVÁ