Školy, které se přihlásily z Jihlavska, však už sněhuláky stavěly raději dříve. A to kvůli sněhové nadílce. Akce Sněhuláci pro Afriku pomůže usnadnit převoz kol dětem do Afriky. Za každého postaveného sněhuláka totiž děti ve školách platily startovné.

Na Jihlavsku se do akce zapojila školní družina Základní a mateřské školy v Batelově a Základní škola T. G. Masaryka v Jihlavě. V obou školách děti stavěly sněhuláky už v první půlce ledna. „Žáci čtvrtých tříd využili sněhové nadílky ze začátku ledna a postavili sněhuláky. Mezi sebou vybrali částku 600 korun, a tím přispěli na kola pro děti z Afriky, které mají školu daleko od domova a jediná možnost dopravy je na kole," uvedla Helena Šanderová, která na jihlavské základní škole na projekt dohlížela.

Děti z družiny batelovské školy stavěly sněhuláky už ve čtvrtek 8. ledna. Ukoulely dohromady 9 sněhuláků, kteří ovšem kvůli počasí dlouho nevydrželi. „Už v sobotu ráno nám po nich zbyla jen mrkev, hrnce a pár uhlíků," sdělila vychovatelka z družiny Jana Tauschová. Ta děti přihlásila do projektu společně s kolegyní Zdenou Jirákovou. Kromě toho proto sněhuláky vyráběly z papírů, kartonu od mléka, lahviček od nápojů a z dalších materiálů.

Podle organizátorů projektu bude v České republice vyhlášen během února ještě jeden termín, kdy se budou sněhuláci stavět hromadně. „Byli bychom totiž rádi, kdyby si to pravé sněhové tvoření užili všichni účastníci projektu. Akce tak zdaleka nekončí a na našich webových stránkách je možné se pořád přihlásit," uvedla za organizátorský tým obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku Michaela Böhmová.

Během března bude probíhat facebookové hlasování o toho nejoriginálnějšího sněhuláka republiky. Pro výherce je připravena celá řada cen. Na webových stránkách www.snehulaciproafriku.cz je také tipovací soutěž v odhadu celkového počtu postavených sněhuláků. Ze všech zapojených škol budou vylosováni další šťastlivci, kteří se mohou těšit na ceny.