Polenští zastupitelé nakonec neodvolali místostarostu Luboše Kousala ze sdružení Nezávislí pro Polnou. Z 21 zastupitelů jich ve středu přišlo pouze 16 a pro odvolání místostarosty se nenašla potřebná většina.

Místostarosta Kousal se snažil vysvětlit, proč na počátku prosince požádal o insolvenci. „Všichni mne znáte, a nečekal jsem takovou reakci," uvedl, když vysvětloval svou složitou ekonomickou situaci. Bance by měl zaplatit více než 1,2 milionu korun, ale podle svého prohlášení je zcela nemajetný a má příjem pouze z radnice. Z něj by pak měl zaplatit část dluhu, pokud mu bude oddlužení povoleno.

Kousal popřel, že by na radnici nastoupil ze zištných důvodů. „Mám zde nižší příjem než v původním zaměstnání a přišel jsem i o řadu benefitů, které jsem měl dříve jako třeba auto k osobnímu užití," tvrdil ve středu. Podpořit ho přišla jeho rodina, která měla být jedním z důvodů, proč místo na radnici přijal, neboť předtím dlouho pracoval mimo Polnou.

Za svého zástupce se postavil také starosta Jindřich Skočdopole (Nezávislí pro Polnou), který ve středu přiznal, že o finančních problémech Kousala hnutí vědělo. Měl se k nim přiznat už loni v květnu, kdy se sestavovala kandidátka Nezávislých pro Polnou. Podle Skočdopoleho nehrozí, že by zadlužený místostarosta byl zkorumpovatelný, jak tvrdí opozice.

Právě dvě opoziční uskupení Polná Dobrá adresa a Společně pro Polnou požadovala, aby místostarosta na radnici skončil. „Jsme přesvědčeni, že lidé by měli dluhy platit," upozornil Roman Vařejčka (Společně pro Polnou). Opozičním zastupitelům vadilo především to, že se Kousal stavěl do pozice oběti, a přitom byl spolumajitelem a jednatelem firmy, která skončila s milionovými dluhy.

„Nabízí se, že to vzal ze zištných důvodů," řekla zastupitelka za ČSSD Dana Šináglová. Ta pak navrhla, aby se přímo hlasovalo o odvolání místostarosty. Pro bylo devět zastupitelů. Šlo o šest zástupců opozice a po jednom z ODS, ČSSD a KSČM. Pro setrvání Kousala na radnici bylo jen šest zastupitelů. Podobně dopadlo i další hlasování o důvěře Kousalovi. Tu mu nedalo devět zastupitelů. Pro důvěru bylo sedm, tentokrát pro sebe zvedl ruku i sám Kousal.

Podle starosty Skočdopoleho je však pro odvolání místostarosty potřebná většina zastupitelů tedy jedenáct.