„Lidé v Kraji Vysočina vzali soutěž ve sběru baterií vážně. O tom svědčí téměř deset tun vybraných baterií, které jsme již předali k recyklaci,“ uvedl Petr Kratochvíl ze společnosti Ecobat. Ta zajišťuje sběr a recyklaci baterií v Česku. Ve dvaceti vybraných městech Vysočiny se vytřídilo o sedmdesát procent více baterií než vloni.
Příspěvek na charitativní projekty v kraji byl domluvený ještě před začátkem akce. Kraj Vysočina spolu s neziskovou společností Ecobat slíbily deset korun za každý odevzdaný kilogram. „Díky tomu bude 95 505 korun rozděleno mezi tři vybrané projekty, a to konkrétně na pomoc školačce Adélce z Polné, která trpí autismem, dále na pomoc postiženému Ríšovi z Třeště a na aktivitu Zasaď svůj strom v Počátkách. Původně avizovaný finanční příspěvek organizátoři ještě navýšili o deset tisíc korun, a to umožnilo přispět i na tělocvičnu pro Denní stacionář Bludiště v Chotěboři,“ vyjmenovala za pořadatele Jana Čechová.
Svůj charitativní projekt navrhlo každé zúčastněné město, pořadí pak bylo sestaveno dle váhy vybraných baterií v přepočtu na jednoho úředníka. „Na prvním místě se umístil Městský úřad Polná, kde se podařilo vybrat rekordních 68,7 kg baterií na zaměstnance úřadu,“ řekla Čechová. „Lubomír Kanswohl z Městského úřadu k projektu přistoupil jako člověk a ne jako úředník. Věnoval tomu spoustu času a přemlouvání, proto jsme dosáhli takového výsledku,“ ocenil starosta Polné Jindřich Skočdopole (nezávislý). Pro projekt Dej baterku pro Adélku to znamená 47 525 korun a peníze už byly předány rodičům.
V rámci obdobného projekt Dej baterku pro Ríšu se v druhé Třešti vybralo 13,3 kilogramů baterií na úředníka. Příspěvek bude 28 515 korun. Projekt Zasaď si svůj strom nominovaný Městským úřadem Počátky pak dostane díky 10,7 kilogramům baterií na úředníka 19 010 korun. Protože ve čtvrté Chotěboři byl výsledek jen o málo horší, konkrétně 10,1 kilogramů, rozhodli se organizátoři podpořit i toto město a to částkou deset tisíc.
Baterie se vybíraly také v rámci prvoligového utkání HC Dukla Jihlava, z okresních měst se zapojily Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Po úspěchu na Vysočině by se mohl projekt Baterkománie rozšířit i do dalších krajů.