Všechny živly se proti nám spikly. Přesně tak hodnotí uplynulý víkend Pavel Havlíček, provozovatel ski areálu Šacberk v místní části Jihlavy Zborné.

Sjezdovku se mu podařilo téměř zasněžit na začátku prosince, jenže pak se rozpršelo a sníh zmizel. Další úspěšnější pokus byl mezi svátky, kdy se sjezdovku nakonec zasněžit podařilo, ale půl svátků už bylo pryč. „No a když přišel první pořádný víkend, kdy by byl potencionální zájem lyžovat, tak přišel déšť a vítr," zlobil se v pondělí Havlíček. Díky vytrvalému větru totiž o uplynulém víkendu Šacberk stál. Nešel proud. „Elektřina nešla čtyřiadvacet hodin, vlek přestal jít v sobotu v poledne a nešel až do nedělního poledne. Byli jsme naštvaní. Když už přešel déšť, máme tři čtvrtě metru sněhu a sjezdovka je v dobré kondici, přijde tohle. Navíc nám bylo řečeno, že to půjde od desíti, pak od jedenácti a nakonec až od půl jedné. Lidé tu čekali, ale nevydrželi a na oběd jeli pryč," dodal Havlíček.

Mezi čekajícími na sjezdovce byla i Martina Valentová. „My jsme se v neděli před odjezdem na lyžovačku nekoukli na internet a to byla chyba, protože bychom se tam dozvěděli, že Šacberk stojí, a jeli jinam. Vydrželi jsme v restauraci čekat asi do dvanácti a pak jsme to vzdali. Byla to škoda, ale s tím se nedá nic dělat," řekla Valentová.

Výpadek proudu byl kvůli silnému větru. Stromy spadly na sloup vysokého napětí. „Údajně měl být ten sloup zlomený. Letošní sezona zatím opravdu není vyvedená," zhodnotil Havlíček.

Bez proudu ale v místní části Jihlavy ve Zborné nezůstal jen Šacberk, ale i domy v okolí. Elektřina vypadla i v jihlavské lokalitě Na Slunci. „Když je horší počasí, tak my, co bydlíme Na Slunci, jsme bez proudu pravidelně. Rozhodně se nedá říct, že bych si na to zvykla, je to nepříjemné. Mám plný mrazák a vždycky se strachuji, jak dlouho bude výpadek trvat," vyjádřila se Alena Jonášová, která bydlí v jednom z panelových domů Na Slunci.

Co se týče ostatních sjezdovek na Jihlavsku, kvůli oblevě nejezdí sjezdovka na Čeřínku. „Je nám to moc líto, ale provoz areálu musíme dočasně pozastavit," vyjádřil se správce Čeřínku Miroslav Navrátil. Mimo provoz je i lyžařský vlek v Brtnici, také kvůli nepřízni počasí. To samé platí i o sjezdovce v Lukách nad Jihlavou. V současné době je tedy na Jihlavsku v provozu pouze jediný ski areál, a to Šacberk.