Teď v kostýmu Valdy jezdí po různých akcích jako obří atrakce nejen pro děti.

„Vlastním kostým mláděte dinosaura, je to čtyřmetrový kolos a mám ho jako jediný v republice. Koupil jsem si ho v Číně na zakázku, je to vlastně takový doprovodný program pro akce. Na narozeniny, na party a tak," usmívá se Adam Rašner, který sám sebe považuje za showmana.

Celý nápad vznikl tak, že na sociální síti Facebook našel video s takovým kostýmem dinosaura, a to ho nadchlo. Začal se zajímat o podrobnosti, jako kde se kostýmy vyrábí a kolik stojí. „No a pak jsem si začal psát s Číňany a už to bylo. Valíka si zatím oblékám jenom já, protože je celkem drahý, takže ho nikomu nesvěřím. Vlezu si dovnitř, kde je obrazovka a řidítka, takže dinosaura můžu ovládat. Ovládá se hlava, krk, oči, pusa, i ocas je elastický takže se hýbe," popisuje svého kamaráda Adam.

Valík ho stál kolem 150 tisíc korun. Váží asi třicet kilo, dlouhý je čtyři metry a na výšku má kolem dvou a půl metru. To podle toho, jak hýbá krkem. „Vlastně jediné, co mi je vidět, jsou nohy. Dinosaurus je má zlomené naopak, na tom jsem ještě nezapracoval, takže to ještě neumím, ale už se to blíží k dokonalosti," zasmál se Adam Rašner. V kostýmu vydrží maximálně třicet minut, pak ho totiž začnou pálit stehna. „To už je pak peklo a volám si maséra. Jak jsem vyšší, tak musím mít pokrčené nohy a je to fakt namáhavé. Navíc je ve Valíkovi teplo, má tam sice větrák, ale to je jako nic. Jsem zvědavý, jak to budu dělat v létě," dodal s úsměvem.

Jak bude dinosaurus vypadat, si navrhl Adam sám. Lidé z čínské firmy mu ho pak za tři měsíce vyrobili. „Chtěl jsem tiranosaura Rexe, je vyrobený z molitanu a potažený kůží. Je to všechno ruční práce. Říkal jsem si, teď mi Číňané pošlou nějakého plyšáka, a co já budu dělat? To budu moct jít rovnou spálit. Ale všechno naštěstí dobře dopadlo," popisuje Adam s tím, že čínská firma na zakázku vyrábí třeba i obří patnáctimetrové dinosaury a staví různé dinoparky.

Dinosaurus dostal jméno Valík podle toho, že první akce, na které se objevil, byla na Valentýna. „Přišlo mi to vlastně takové jméno hodné i dinosaura, takže mu Valentýn prostě zůstal," usmívá se Adam.

Ten má na akce připravené i různé prezentace, a to o počátcích Země a o tom, jak se na planetě objevili dinosauři a jak vymřeli. „Má to zkrátka i výchovnou stránku. Po prezentaci jdu na scénu já jakožto Valík. Děti mě musejí přivolat tím, že na mě volají Valíku, Valíku. Na první akci jsem se bál, že se dinosaura budou děti bát a budou brečet. Naštěstí z té stovky dětí brečelo jenom jedno, takže jsem si mohl oddychnout," uzavírá své povídání Adam.