„Chtěli bychom najít nějaký zajímavější projekt, který by více zapadal a byl propojen s prostředím divadla," uvedl Přemysl Martínek za DIOD.

V současné době v prostorách Sokola funguje takzvané Retro café, které pět let provozuje Roman Fejt. Tomu však v létě končí smlouva. „Do výběrového řízení tak, jak je postavené, se přihlašovat nebudu. Více se k tomu nechci vyjadřovat," řekl Fejt s tím, že by rád Retro café přesunul do jiných prostor v Jihlavě.

Dle Martínka je současná kavárna v prostorách Sokola spíše institucí v instituci, protože funguje odděleně od divadla a nezapadá do DIODu ani designem.

„Chtěli bychom tu provozovnu, která nebude fungovat jako noční bar, ale jako divadelní kavárna. Dospěli jsme k názoru, že se po pěti letech situace změnila a že je fér se porozhlédnout po jiném projektu," poznamenal Martínek a dodal, že pro výběrové řízení se kolektiv DIODu inspiroval v podobných kulturních institucích.

V požadavcích na nového kavárníka, jež mohou zájemci naleznout na webových stránkách DIODu či Sokola, mimo jiné stojí, že prostor musí fungovat jako nekuřácký a že v sortimentu nové kavárny by měly být zastoupeny produkty pro všechny cílové skupiny, a to i zdravé, vegetariánské či bio produkty. Vítána je také spolupráce kavárny s farmáři a lokálními dodavateli.

Struktura návštěvníků divadla, a tedy i kavárny se 
v průběhu dne mění podle programu DIODu. „Rádi bychom, aby nová kavárna nabízela sortiment i pro děti, které jsou cvičit do Sokola, ale i pro mládež, rodiče či seniory," poznamenal Martínek.

Proměnit se má také interiér. „Rádi bychom, kdyby i esteticky kavárna více souzněla s divadlem," uzavřel Martínek. Nový kavárník proto musí podat i návrh interiéru.

IVANA HOLZBAUEROVÁ