Ožehavým tématem pro přítomné byl Horácký zimní stadion a jeho vedlejší tréninková plocha, která se nyní projektuje. Ohnisko sváru vyvolal Josef Sklenář (SZ). Tomu se nelíbilo zakotvení vedlejší haly v jednom z bodů „pětiletky“, takzvaném Plánu zdraví a kvality života.
„Tréninková hala se nachází v bodě, který má za cíl zpřístupnit školní sportoviště veřejnosti,“ upozornil Sklenář. Tím rozpoutal dlouhou výměnu názorů. Záplava argumentů příznivců i odpůrců se ihned automaticky přelila i na vedlejší chátrající Horácký zimní stadion.
Multifunkční hala? Ani za miliardu
„Dnes každé město krajského významu by mělo mít odpovídající multifunkční zařízení, které se dá přes noc proměnit v halu třeba na tenis nebo koncerty,“ je přesvědený primátor krajského města Jaroslav Vymazal. „Stařičký stadion potřebuje generální opravu, nebo spíše přestavbu, a aby mohla být hala multifunkční, potřebuje druhou ledovou plochu. Na tu navíc město může žádat dotace z evropských fondů,“ připomněl v debatě Vymazal.
Na to zareagoval ředitel Domu dětí a mládeže Miroslav Němec. „I kdyby se do haly nalila miliarda, nikdy z ní nebude kvalitní multifunkční zařízení. Na stávajícím prostoru je to nemožné. K hale například nedostanete techniku v případě větších koncertních akcí,“ upozornil Němec.
Pardubice jsou prý špatným příkladem
Primátor Vymazal dále uvedl, že přestavbou lze získat kvalitní multifunkční stánek. „Příkladem nám může být hala v Pardubicích anebo v Českých Budějovicích,“ uvedl nejvyšší představitel města. Právě o referencích pardubické arény se ale podle člena dozorčí rady HC Dukla Jihlava Petra Coufala (SZ) dá pochybovat.
„Není zrovna vhodné uvádět jako referenci přestavbu zimního stadionu v Pardubicích. Byla drahá, a v případě změny jejího využití třeba pro míčové sporty taková změna stojí statisíce korun. Spíše bych postavil menší hokejovou halu a více oddělených stánků pro různé druhy sportů,“ navrhl Coufal.
Na téma hokejové haly se záhy ozvali i občané. „Hážeme stovkami milionů, že vybudujeme multifunkční stánek, ale já se ptám, kolik bude stát provozní hodina v tomto zařízení?“ tázal se jeden z nich, na což zareagoval náměstek primátora Radek Vovsík (ODS). „Stavba tréninkové plochy se nyní projektuje, mimo jiné řešíme, jaká technologie chlazení v nové hale bude použitá. Nemůžeme proto vědět, jaké budou provozní hodiny,“ vysvětlil Vovsík.
Výstavba tréninkové haly za dvě stě milionů korun by mohla začít přibližně za rok. Po jejím otevření v září 2011 by na výstavbu mohla navázat rekonstrukce stávajícího stánku za téměř půl miliardy korun. Dotace na pokrytí výstavby tréninkové plochy by přitom podle primátora Vymazala mohla dělat přibližně 70%. O výši dotace by mělo být jasno začátkem příštího roku.