„Pro diváky je připraveno jedno představení právě s uranovou tematikou. Jedná se o hru Světlo lucerny kolektivu z Dolní Cerekve. Akcí si chceme připomenout, že je téma těžby uranu u nás stále živé a aktuální," uvedla Lucie Drahošová Stránská, předsedkyně spolku Naše budoucnost bez uranu. Minifestival začne v pátek 4. března a potrvá do soboty 5. března v brzkovském kulturním domě.

Úvodní představení obstará Ochotnický spolek Včelinec Zhoř, který uvede hru Martina Volfa s názvem Předváděčka. „Jedná se o tragikomedii z prostředí předváděcích akcí, u které se diváci zajisté velice dobře pobaví," poznamenala za organizátory Stránská.

V sobotu od 16 hodin vystoupí v brzkovském kulturním domě divadelní soubor Roztoč kolektiv z Dolní Cerekve. „Známá hra Aloise Jiráska posloužila scenáristovi a textařovi písní Pavlu Kovářovi jako předloha k napsání jeho úložišťové satiry Světlo lucerny. Děj se hemží milostnými zápletkami a přímými i nepřímými narážkami na radioaktivní aktéry známé z médií," dodala předsedkyně brzkovského spolku.

Divadelníci hru před měsícem poprvé představili doma v Dolní Cerekvi. Do hry se zapojilo také občanské sdružení, které v Dolní Cerekvi působí. Jde o místní občanské sdružení 2. alternativa, které bojuje právě proti vybudování úložiště jaderného odpadu. „Podle mě je potřeba na to stále poukazovat a bojovat. Tohle je také forma boje, je to humor, který je mnohdy lepší, než když to člověk bere stoprocentně vážně," sděluje Alena Slavingerová z občanského sdružení 2. alternativa.

Ve hře nechybí postavy jako Maruška, Hanička, víla Čeřena a víla Větrna nebo Dana Drábíková, ředitelka Státního úřadu pro jaderné zamoření.

Informační letáky

Třetím divadelním projektem, který se představí na brzkovském minifestivalu, je bulvární a lehce lechtivá komedie na motivy hry Marca Camolettiho s názvem P. P. S. aneb na správné adrese. Zahrát ji přijede ochotnický spolek JenTak z Havlíčkovy Borové. „Komedie je smrští omylů, záměn a trapasů, takže o škodolibou legraci na účet nebohých postav je postaráno. Příchozí pánové mají jisté jen jedno – jsou na správné adrese," dodala organizátorka.

Během festivalu budou aktivisté rozdávat informační letáčky k uranové problematice a nebudou chybět ani placky. Vstupné na jedno představení stojí 50 korun, na všechna vystoupení je vstupné 100 korun.