Často museli pod ranami a ponižováním utíkat ze svého domova, přičemž byli olupováni o zlato a cennosti.„Měli jsme štěstí v neštěstí, vším jsme prošli včetně táborů a dokonce jsme se vrátili do našeho bytu. Ale běda, tam už bylo všechno rozkradené, prádlo, kožichy, čalounění rozpárané, dokonce i klavír chyběl. Lidé z okolí tvrdili, že to udělali Rusové, ale myslím si o tom svoje. Ti brali hodinky a drobné cennosti,“ připomněl svého času Jihlavan německého původu Marius Neuwirth.

Jihlavané německé národnosti ve sběrných táborech často slýchali mezi nadávkami i větu „Heim ins Reich,“ což znamená „Zpátky do Říše.“ Právě ta slova provolávala většina Němců radostně před obsazením Československa Hitlerem a Češi si je takto „vychutnávali“.

Firma vyrábí především plavky, spodní prádlo a sportovní oblečení.  Foto: poskytla Modeta Style
Modeta chce oživit zašlou slávu. Nahlédněte do jihlavské výrobny textilu

V první fázi divokého odsunu opustilo do poloviny června 1945 Jihlavu z 16 tisíc Němců na deset tisíc lidí. Během té doby na Jihlavsku zemřelo více než šest set lidí hladem, násilnou smrtí či vlastní rukou. Potom následovala řada menších odsunů.

Místní sedláci stále po revolučních brigádách vyžadovali německou pracovní sílu. Mít nějakého Němce v čeledníku pro svoji potřebu bylo pro sedláka velmi žádoucí. „Přitom většině ze tří milionů odsunutých Němců v Československu byla válka lhostejná a určitě se nepodíleli na žádných zločinech,“ uzavřel Marius Neuwirth.

Letos šestnáctého prosince si připomeneme oficiální sedmasedmdesáté výročí ukončení odsunu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nákupní horečka v Jihlavě vrcholí, podívejte se na frmol v Cityparku

Zdroj: Deník/Martin Singr