Podle poraden si lidé stále půjčují na věci, které nepotřebují, třeba na vánoční dárky. Pomoc většinou hledají až když jim hrozí exekuce. Do problémů se v poslední době stále častěji dostávají i senioři, dalším trendem je růst dlužných částek.

Počty šedesátiletých a starších klientů v poradnách asociace se v meziročním porovnání zvýšily skoro o 30 procent. „Velice často to vzniká v rámci rodiny, že se snaží řešit problém za někoho jiného," řekl ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Poradnám také přibývají klienti s dluhy přes půl milionu korun. „Naše statistiky zaznamenaly nárůst o třicet procent," uvedl Skalický.

Mezi časté klienty jihlavské poradny patří lidé, kteří sice jsou zaměstnaní, ale jejich dluh se pohybuje kolem pěti set až šesti set tisíc korun. Podle poradce Karla Křivánka přicházejí, když jim hrozí exekuce nebo se u nich objeví vymahačské firmy.

„K nám často chodí ženy středního věku, nezaměstnané, které řeší naléhavou situaci v rodině. Často říkají, že jejich muži to neřeší," doplnila Hana Chloupková z třebíčské občanské poradny. Podle ní jde stále o podobné příběhy. „Lidé nečtou smlouvy, půjčují si peníze na věci, které moc k životu nepotřebují, někteří umořují dluh dluhem," konstatovala.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se letos v září proti předchozímu měsíci zvýšily o 1,9 miliardy na 1,145 bilionu korun. V meziročním porovnání tedy stouply o téměř 47 miliard korun. Na konci října to uvedla Česká národní banka.

V České republice jsou čtyři desítky občanských poraden ve společné asociaci. Služby poskytují zdarma, klienti mají zajištěnou anonymitu.

Na Vysočině mohou lidé požádat o radu v Jihlavě, Třebíči, Novém Městě na Moravě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a ve Žďáru nad Sázavou; tyto poradny mají navíc ještě dalších pět kontaktních míst.