Vrásky na čele například po loňských svátcích zůstaly třicetileté Martině P. Mladá žena chtěla své rodině udělat radost, nakupovala proto dárky, které si její blízcí opravdu přáli a které potřebovali.

Nechtěla přiznat, že její příjem na pokrytí takových nákladů nestačí, platila proto za zboží kartou, která takzvaně dovoluje „jít do minusu". „Přála jsem si všechny potěšit. Vím, že by moji blízcí měli radost i z dárků menší hodnoty, ale touha překvapit je byla silnější, než moje uvažovaní," popisuje Martina P.

Podle jejích slov nepřemýšlela nad tím, že bude muset peníze splatit. „Vánoce mi úplně zaslepily oči. Po celý zbytek roku jsem si musela utrhovat od úst. Musím platit přes tři tisíce měsíčně, jenže můj plat na to nestačí. Vždy se vracím do minusu. Když přičtu úroky, nesplatila jsem v podstatě vůbec nic," popisuje se smutkem v hlase. Letošní Vánoce prý musí pojmout skromněji než ty loňské. „Jsem z toho nešťastná. Přála bych si dostat se z tohoto kolotoče," dodává.

Mladá žena není jediná, která se kvůli Vánocům zadlužila. „Bohužel nedokáži ze svého platu ušetřit tolik, abych z toho nakoupila dárky pro celou rodinu. Proto tuto situaci řeším každoročně půjčkou, i když z toho nejsem příliš nadšená. Ale snažím se být soudná, a nebrat si takovou částku, kterou bych nedokázala splatit," uvedla Petra Uldrychová.

Podobnou situaci každoročně prožívá také Lenka Černá. „Před Vánoci je mi vždy hodně smutno. Dcera chodí ze školy a říká, co by si přála pod stromeček, a já při myšlence na poloprázdnou peněženku jen přemýšlím, jak jí alespoň nějaké přání splnit. Skončí to vždy půjčkou, nejčastěji mimobankovní. Nemám to srdce jí říct, že na to nemáme peníze," popsala své pocity Černá.

Odborníci přitom radí jednoduchý postup, kterým se mají řídit ti, jejichž finance určené na Vánoce jsou omezené. Doporučují především stanovit si pevná pravidla. Dohodnout se s rodinou, že se obdarují levnými dárky.

Některé věci se nedají koupit

Především psychologové tvrdí, že by si lidé měli uvědomit, že Vánoce nejsou krásné díky drahým pozornostem, ale pohodě, kterou v kruhu rodiny lidé prožívají a která nestojí nic, a nedá se ani koupit.

Další dobrou radou je nenechávat nákupy na poslední chvíli.

Banky a další společnosti nabízejí řadu úvěrů. I zde však odborníci radí obezřetnost. „Pokud už teď víte, že vám peníze budou chybět, po půjčce se začněte ohlížet včas. Není nic horšího, než úvěr shánět v časové tísni a sáhnout po první „nejvýhodnější půjčce", na kterou narazíte," prozradila tisková mluvčí jedné z bank Pavla Hávová.

Upozorňuje také na takzvané „rychlopůjčky". „Expres půjčky už podle názvu napovídají, že jejich devizou je rychlost vyřízení. Půjčit si můžete formou SMS zprávy nebo přes internet. Zde více než kdy jindy pozorně sledujte RPSN. Ne každá taková půjčka je výhodná a cena za nakoupené vánoční dárky může být neúměrně vysoká," dodává mluvčí.

Další variantou, jak před Vánoci pořídit dárky bez peněz, je i kreditní karta či kontokorent. Zákazník může počítat s bezúročným obdobím. Přesto je nutné si rozmyslet, zda bude mít na splácení dostatek financí. Úroky pak nemusí být nejmenší.

Ne každý má však s půjčováním nepříjemné zkušenosti. Manželé Horákovi tímto způsobem vyřešili již troje Vánoce. „Jsme schopni splácet. Nepůjčujeme si na drobné dárky, ale například na notebook pro dceru. Známe svou finanční situaci a víme, co si můžeme dovolit. Nezadlužili bychom se nijak extrémně," prozradili.

Podle mluvčího jedné společnosti, která nabízí krátkodobé nebankovní půjčky, Ondřeje Holoubka narůstá zájem o půjčky v posledních dvou měsících roku až o čtvrtinu. „Zájem kulminuje v posledních dvou týdnech před Vánoci, kdy poskytujeme dvojnásobné množství půjček než obvykle v průběhu roku," uvedl Holoubek.