„Nájemník musí respektovat zákonné požadavky majitele, nebo si najít nové bydlení. Jiná cesta není,“ v kostce shrnul zastupitel Ivan Klusáček.

Neplatičů má pětitisícové město daleko víc, ale zmiňovaná pětice vytrvalým odmítáním cokoli platit spadla na pomyslnou nejhorší příčku. Někteří se dokonce museli obejít bez plynu a elektřiny, protože distributoři je pro neplacení „odstřihli“ od sítě.

Město dává šanci

Městská rada v červnu rozhodla, že pětice dlužníků dostane výpověď nájemní smlouvy s tříměsíční výpovědní lhůtou. Podle polenského starosty Jinřicha Skočdopole dostali dlužníci poslední šanci.

„Nejde nám o to, abychom někoho vyhodili na ulici, ale na druhé straně nemůžeme do nekonečna psát upomínky. Dlužníci mají poslední možnost splatit v termínu celý dluh. To je změkčující prvek, který jim dává už jedinou šanci,“ upřesnil první muž Polné.

Dlužné částky nepřekračují u jednotlivých neplatičů 50 tisíc korun, ale upomínek bez odezvy už bylo údajně dost.

Ostatní hříšníci nezapírají, že občas nezaplatí. „Je draho, není práce a peníze. Občas se stane, že nevyjdeme a není na nájem. Hned jak dáme dohromady peníze, nájemné doplatíme. Nevyplatí se riskovat, že se jednoho dne ocitněme na ulici,“ přiblížila žena středního věku z Polné, nepřející si uvést jméno.

Polenská samospráva už v minulosti rozdala nájemníkům několik výpovědí.

„Víme, že lidé někdy zápasí s těžkostmi, není práce, chybí peníze. Ale pokud nemají ani snahu s úřadem komunikovat a situaci řešit třeba splátkovým kalendářem, nic jiného nám nezbývá než se s nimi jako s nájemníky rozloučit,“ připustil starosta.

Když dlužníci včas nezaplatí celý dluh, město je vyzve k opuštění bytu. Neučiní–li tak, soud rozhodne o nuceném vystěhování.