Otevření nově vybudované australské expozice v jihlavské zoologické zahradě se blíží. Je naplánováno na oslavy Dne Země v zoo, tedy na sobotu 20. dubna. Návštěvníci se mohou těšit i na nová zvířata.

Expozice Austrálie je vůbec první moderní expozicí v jihlavském projektu Zoo pěti kontinentů, která se bude slavnostně otevírat. Expozice připomíná australskou farmu. Do farmářské budovy jsou už nyní přestěhované některé druhy zvířat. Jedná se o klokany rudé, rozely pestré, korely chocholaté a kakadu palmového.

„Expozici doplní ještě emu hnědý, kasuár přilbový, ledňák obrovský a lori mnohobarvý. Ve vnitřních expozicích budou k vidění i drobní australští savci, jako například kuskus pozemní, myš bobří, vakorejsek čtyřprstý, vakoplšík létavý nebo klokánek králíkovitý," přiblížila mluvčí jihlavské zoologické zahrady Kateřina Kosová. Chybět nebude ani zástupce australského druhu hroznýšovitých hadů krajta Ramsayova.

Pták s přilbou

Kausár přilbový a ledňák obrovský jsou ptáci, kteří dosud v jihlavské zoologické zahradě chyběla. Kasuár přilbový je nelétavý pták s tvrdým a tuhým peřím, které ho chrání v hustém porostu v hustých lesích. Nejnápadnějším znakem je však jeho většinou hnědá přilbice, podle které získal i český název a kterou používá k rozrážení hustých porostů pralesů, ale také s její pomocí vykopávají potravu. Nápadná je i jeho modrá tvář a krk, červený zátylek a dlouhé kožovité přívěsky, které jsou zbarveny červeně. Křídla jsou redukovaná do podoby ostrých ostruh, zakrněla během vývoje. Zato má krátké a dost silné nohy s ostrými drápy, které fungují doslova jako dýky. Pokud je kasuár zahnán do úzkých či se cítí ohrožen, vyskočí a drápy může způsobit vážná zranění i lidem, smrtelná jsou však tato zranění jen ojediněle. Jeho hmotnost se nejčastěji pohybuje pro samice okolo 58 kilogramů, pro samce okolo 30 kilogramů. Délka těla může dosáhnout až 1,5 metru.

Ledňák obrovský je pták, který je v celé Austrálii znám svým chraptivým hlasem, který vydává polootevřeným zobákem namířeným vzhůru, současně má vztyčené ocasní peří. V městských oblastech se stává skoro krotkým, a dokonce se může krmit z ruky. Má dlouhý a silný zobák, v jeho zbarvení převažuje černobílé peří a jeho nohy mají částečně srostlý třetí a čtvrtý prst. Ledňáčci nemají prakticky žádný jazyk, zbyla z něj jen malá záklopka hrtanu sloužící při polykání. Dorůstá pětačtyřiceti centimetrů, je zavalitý, s velkou hlavou.

Obydlí zlatokopa

Jednotlivé ubikace a venkovní výběhy australské expozice by měly tvořit celek, který napodobuje přirozený biotop, případně typickou architekturu australského venkova, jako je například farma přistěhovalce nebo obydlí zlatokopa z konce devatenáctého století. Charakter krajiny bude v nové expozici spíše polopouštní s možným využitím umělých skalních prvků, termitišť a dalších s poukazem na život původních obyvatel Aboridžinců. Ke koloritu australského venkova patří také větrná čerpadla a nádrže na vodu, případně ohniště, včelí úly a další.

Australská expozice se nachází ve spodní části sadu zoo, jde o bývalý výběh ovcí romanovských, naproti sezonní expozici dravců a sov. Slavnostní otevření nové australské expozice Zoo Jihlava začne v sobotu 20. dubna už v deset hodin na jihlavském Masarykově náměstí. Konat se tam bude velká skákací show, zájemci si tam budou moci zakoupit vstupenky do zoo se slevou.

Od jedenácti hodin bude probíhat stylový doprovodný program a australské tradiční aktivity přímo v areálu zoo. „Uvidíte stříhání ovcí, hru na didgeridoo, australskou farmu a její nové zvířecí obyvatele a samozřejmě bude možné zúčastnit se řady soutěží či kvízů nebo si koupit australské suvenýry i občerstvení," přiblížila mluvčí zoo Kateřina Kosová.

Celkem má v jihlavské zoologické zahradě v rámci projektu Zoo pěti kontinentů vyrůst šest nových pavilonů a expozic. Kromě australské expozice je v plánu také expozice žiraf a afrických kopytníků, expozice pro hyeny, pavilon pro africké primáty a pavilon plazů. Po australské expozici je na 5. června v plánu otevření expozice žiraf a afrických kopytníků. Nový pavilon žiraf budou obývat dva samci žirafy Rothschildovy a jeden samec žirafy síťované. Žirafy mají do zoo přicestovat v druhé polovině dubna, přesný termín se ještě musí doladit.

Celý projekt Zoo pěti kontinentů bude stát dohromady 135 milionů korun. Více než 94 milionů bude uhrazeno z evropských dotačních fondů.