V Brně vlčí pár našel dočasný azyl po dobu rekonstrukce jejich jihlavského výběhu, který vedení zoo nechalo opravit, aby byl bezpečnější. Koncem letošního února se z něj totiž samici Sanche podařilo uniknout. Chovatelé spolu s městskou policií ji našli po několika hodinách pátrání na jihlavském sídlišti Královský vršek.

Do opraveného výběhu 30. července jako první vešel nejprve samec Beret, moc se mu ale z uzavřené přepravky nechtělo. Po něm přišla na řadu samice Sancha, která byla mnohem živější.

„Plot výběhu je o dva metry vyšší a má elektrický ohradník. Stoprocentní jistotu ale nemáme nikdy. Věřím však, že už se vlčici uniknout nepodaří,“ řekl ředitel Zoologické zahrady Jihlava Jan Vašák.

Jak samici Sanchu, tak i samce Bereta museli zoologové před cestou uspat, aby lépe zvládli cestování dodávkou po dálnici. „V brněnské zoo byli od konce letošního února, kde čekali, až bude dokončen jejich nový jihlavský výběh. Nebylo možné je uzavřít do výběhu a druhý sousedící opravovat,“ vysvětlil dočasný azyl vlků v Brně ředitel Vašák.

Dvojice vlků iberských se v jihlavské zoo moc neohřála. „Ve výběhu spolu byli od prosince minulého roku. Pro samici jsem byl v Barceloně. Samec pochází z olomoucké zoo,“ dodal ředitel Vašák. Vlci však zatím spolu nemohou mít mláďata. Samici byl ve Španělsku dán implantát. „V Brně se ho doktor snažil najít, ale nepodařilo se mu tu. Budeme ji muset znovu uspat a hledat,“ podotkl ředitel.