Vedení střední školy samo požádalo, zda se může takové akce zúčastnit. Charitě se nyní i na základě medializace příběhu ozývají další lidé, kteří nabídli pomoc. Jejich kontakty jihlavská Charita zapisuje a posílá do Brna. Když bude pomoc potřeba, zájemce povolají. „Naposledy se například přihlásili dobrovolní hasiči ze Šimanova, že by chtěli vyjet, takže jsme kontakty předali. Tento týden nepočítáme s tím, že bychom někoho někam posílali. Je potřeba vyčkat," vysvětlil odborný pracovník jihlavské Charity Roman Mezlík.

Se studenty Trivisu už Roman Mezlík mluvil, když se koncem minulého týdne vrátili domů. Kluci prý byli šikovní a práce se nezalekli. „Spolupráce byla perfektní, všichni makali. Bavili jsem se s nimi také o tom, zda jim něco nechybělo," upřesnil k setkání s dobrovolníky Mezlík. Tímto způsobem Charita zjišťuje, jak by se dala pomoc vylepšit a co například příště udělat jinak.

Kromě dobrovolníků shání Charita například také materiální pomoc. „Ozvala se nám starší paní, že může poskytnou ledničku, mrazák a pračku. I tento podnět jsme předali dále a pokud bude třeba, tak se s paní domluvíme," podělil se o nedávnou nabídnutou pomoc Mezlík.

I když se to prý nezdá, kolikrát v oblastech zasažených povodněmi chybí naprosto obyčejné věci. „Chybí repelenty proti hmyzu, který za současného stavu lidem znepříjemňuje život. Kdyby někdo byl ochotný poskytnout tyto přípravky, tak to uvítáme," doplnil pro představu k další pomoci Mezlík. Pomoc probíhá ovšem po více liniích. Něco si řeší samy samosprávy, hasičské sbory a existuje i Burza solidarity. Zde si mohou lidé přímo domluvit, s čím a jak mohou pomoci. Přes tuto burzu například před několika dny putovala elektrocentrála od sboru dobrovolných hasičů z Hodic do Dolních Břežan.

Trochu jinou variantu zvolili například ve Vyskytné nad Jihlavou. Odsud zase putovala pomoc do Zálezlic, které ničivá povodeň postihla už před jedenácti lety. Starosta Vyskytné Petr Böhm přímo oslovil starostu Zálezlic a domluvili se na pomoci ve výši deseti tisíc korun. „Na základě konkrétního požadavku byly nakoupeny hrabla na sníh, desinfekce rukou, jednorázové ochranné rukavice a repelentní přípravky," vyjmenoval pomoc starosta Petr Böhm. Další pomocí jsou materiální dary přímo od občanů Vyskytné. Ty budou lidem předány přes broumovskou Diakonii.

V Brtnici pro změnu v těchto dnech vyhlašují veřejnou humanitní sbírku. Finanční dary mohou lidé dávat do pokladniček na určených místech až do konce července. Seznam, kde se pokladničky nachází, lidé najdou na webových stránkách Brtnice.

Na některých místech Jihlavska dokonce probíhají charitativní koncerty.