V rámci středečního zasedání krajského krizového štábu hygiena informovala, že se počet nakažených postupně snižuje, Vysočina je však stále mezi nejvíce zasaženými kraji. „Aktuální incidence na území Kraje Vysočina je 673 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší incidence je v okresech Pelhřimov a Žďár nad Sázavou,“ tlumočila data hygieniků mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Počet pacientů hospitalizovaných s covidem mírně klesá, v nemocnicích je obsazeno zhruba dvě stě lůžek, tedy více než polovina aktuálně vyčleněné kapacity. „Dalších 42 lůžek je k dnešnímu dni obsazeno pacienty s velice vážným průběhem nemoci s potřebou péče jednotky intenzivní péče nebo vysoce specializovanou péčí s připojením na umělou plicní ventilaci,“ doplnila ve středu po poledni Svatošová.

Nemocnice v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a v Třebíči pak budou žádat o prodloužení pomoci armády. Vojáci měli z oddělení jednotek intenzivní péče odejít třetího ledna, nemocnice požádají o dalších čtrnáct dní. Každopádně ale ve čtvrtek 23. prosince končí výpomoc armádních týmů v některých odběrových stanech a už 20. prosince skončila výpomoc dobrovolných hasičů v Nemocnici Pelhřimov.

Průměrný denní počet odběrů PCR je více než 2560, tedy o dvě stě více než na konci minulého týdne. Nemocnice budou testování nabízet i o Vánocích, bude to ale kvůli kapacitě laboratoří jen v omezeném množství.