Současný primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) i dva jeho předchůdci Vladimír Hink (ODS) a Vratislav Výborný (ČSSD) jsou na předních místech kandidátek pro podzimní komunální volby v krajském městě Vysočiny. Kandidátní listiny už sestavila většina zavedených politických stran, další volební subjekty mají jasno o lídrovi a na sestavení celé kandidátky ještě pracují.

„Kandidátka je sestavena pouze ze členů ODS, nebylo nutné stavět nestraníky, byť se o tom na sněmu diskutovalo," řekl zastupitel Vítězslav Schrek, figurující na čtvrtém místě kandidátky občanských demokratů. Volební šance strany, která dlouhodobě stojí v čele krajského města, však Schrek nedokáže odhadnout. „Pokud budou lidé hledat osobnosti, mohl by být volební výsledek lepší, než jak naznačují současné volební preference občanských demokratů," dodal.

ODS by nyní podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění získala ve sněmovních volbách sedm procent hlasů, o dva procentní body víc než před měsícem.

Magistrátu v současném volebním období vládne koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má ve volbách v roce 2010 vítězná ČSSD jedenáct mandátů, druhá ODS deset, třetí KSČM obsadila sedm křesel. TOP 09 získala čtyři křesla, Krásná Jihlava tři a KDU-ČSL dvě.

Sociální demokraté postavili do čela kandidátky současného náměstka primátora Rudolfa Chloupka, jemuž kryje záda bývalý primátor Vratislav Výborný.

Lidovci v pondělí zvolili do čela sládka jihlavského pivovaru a krajského předsedu KDU-ČSL Jaromíra Kalinu. Na druhém místě je současný náměstek primátora Josef Kodet.

Kandidátku TOP 09 vede v Jihlavě jednatelka Domu kultury odborů Věra Podhorská následovaná architektem Jiřím Vohralíkem. Komunisté mají na prvním místě kandidátky dlouholetého zastupitele Pavla Šlechtického, na druhém kontrolora Stanislava Doležala. Lídrem koalice zelených a Pirátů je podnikatel Vít Prchal, dvojkou kandidátky je sociální pracovnice Michaela Vodová.

Hnutí ANO dává do čela podnikatele Radka Popelku a poradkyni ministra financí Janu Mayerovou. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury by měl složení kandidátky oznámit do dvou týdnů.

Na volby se připravuje také Fórum Jihlava vzniklé na základě uskupení Krásná Jihlava, které uspělo v minulých volbách. Do voleb ho povede organizátor festivalu Prázdniny v Telči, pedagog a současný zastupitel Milan Kolář. „Vybíráme osobnosti, kandidátku oznámíme v platném termínu," řekl Kolář.

O křesla v jihlavském zastupitelstvu se v podzimních komunálních volbách v roce 2010 ucházelo dvanáct politických stran a seskupení. Bylo to o dvě víc než v roce 2006.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)