Členy komisí často bývají studenti, kteří si tím přivydělávají. Problémem ale je, že v lednu mají vysokoškoláci napilno kvůli zkouškám a zápočtům, na volby tak možná nebudou mít čas.

„Jihlavskému magistrátu k prezidentským volbám do komisí ještě nikdo členy nejmenoval, velmi často se tak stává až na poslední chvíli, takže pracovníci, kteří mají přípravu voleb na starost, jsou stále v napětí, jestli bude dostatek členů,“ uvedl mluvčí magistrátu v Jihlavě Radek Tulis. Města a obce totiž musí nejdříve vyčkat, jestli návrh na členy komise nepodá politická strana, která má letos čas přibližně do poloviny prosince.

„Zatím se nám nikdy nestalo, že bychom měli nedostatek lidí, naopak jsme přijali i více adeptů. Pokud totiž strana navrhne několik jmen, nesmíme je odmítnout,“ vysvětlila vedoucí odboru vnitřních věcí v Telči Jana Matoušková. Podle ní nyní na městském úřadě doufají, že členů bude dostatek. „Pokud jich strany navrhnou málo, bude velmi těžké někoho na poslední chvíli sehnat. Museli bychom pak přistoupit k záložnímu řešení a oslovit některé ochotné seniory,“ dodala Matoušková.

V krajském městě už evidují zájemce, které by primátor v případě potřeby povolal a vytvářejí si tak podobnou zálohu jako v Telči. V případě, že by i přesto bylo v lednu málo členů, dostane se nejspíš na zaměstnance úřadu. Odměna pro řadového komisaře činí 1500 korun, zapisovatel si přijde na 1700 a nejvíce obdrží předseda, který dostane 1800 korun.
„Hodinová taxa pro předsedu vychází na jedenapadesát korun za hodinu. Lidé v komisi stráví celkem asi pětatřicet hodin, takže to není zrovna motivující. Úřadu se ještě daří najít zájemce mezi seniory a studenty, ale pracující, kterým se částka ještě zdaní, zájem nemají,“ podotkl Tulis.

„Zatím nedokážu říct, kdy budu mít zkoušky. Ale do komise bych šla, protože teď nemám žádnou brigádu a tak se hodí každá koruna,“ poznamenala studentka Veronika Líbalová, která ve volební místnosti zasedá pravidelně už několikátým rokem. Student Ondřej Steinbauer byl také členem komise, v lednu už ale o místo nemá zájem. „Zkouškové období trávím v Brně,“ doplnil.

Kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu, který zjistil chyby při sčítání hlasů ve Středních Čechách, chtějí zákonodárci výběr členů komisí zpřísnit. Ty by měli nově školit profesionálové. Do příštích parlamentních voleb také poslanci chystají změnu volebního zákona, díky které by se měly platy komisařů zvýšit.