VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do zastrčené malé vísky se děti spíš nerodí

Jihlavsko – Zastrčené vísky stranou od větších center stárnou a vyprazdňují se. Nově narozené děti jsou tam spíš výjimkou přes stále vysokou laťku porodnosti.

10.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Portál územních samospráv ministerstva vnitra uvádí v Kostelní Myslové 61 stálých obyvatel.


„To už dávno není pravda, máme 55 lidí. Ještě nevymíráme, ale přežíváme. Ze čtyřiceti domů je tu dvacet prázdných. V několika staveních tu žijí osamoceně babičky. V posledních deseti letech se nám narodily tři děti,“ přiblížil starosta Luboš Nosek.


V Kostelní Myslové hospodaří dost chalupářů. „Ti neškodí, spíš přinášejí dobré nápady. Zato prázdných domů je škoda. Majitelé, kteří tu vyrostli, se odstěhovali, a nechtějí domy prodat. Odešli za prací, kterou my jim tu ani poblíž nemůžeme nabídnout,“ doplnil Nosek.


Podle regionální zmocněnkyně Českého statistického úřadu pro kraj Vysočina Jitky Číhalové z jihlavského centra čeká takové obce spíš pomalý úpadek než rozvoj.


„Z větší části nese vinu poloha. Na rozdíl od stárnoucích sídel se do vesniček blízko měst stěhují mladé rodiny s dětmi a na svět přivádějí další děti. Silné ročníky z druhé poloviny sedmdesátých let zvýšily významně porodnost v posledních letech, ale porodů ubývá. Už příští rok počítáme s poklesem porodnosti,“ přiblížila Jitka Číhalová.


„Na druhé straně zaznamenáváme v malých odlehlých obcích převahu staršího obyvatelstva a chalupářů. Senioři často dávají přednost venkovu. Rádi si kupují venkovská sídla, kde chtějí v klidu dožít v čisté a zdravé přírodě,“ doplnila statistička.


V Hostěticích na Telčsku žije na 130 obyvatel. „Některé obce vymírají, zůstávají jen staří. Přestože u nás převládají důchodci, sem tam se nám tu narodí miminko. Někdo umře, občas máme křtiny. Dobré je, že za posledních pět let máme stejný počet trvale bydlících obyvatel, takže nevymíráme,“ přiblížil starosta Hostětic Antonín Misař.

Autor: Stanislav Jelínek

10.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení