Přišly zejména rodiny s dětmi, které využily sváteční dopoledne k návštěvě vyzdobeného areálu. „Za celý prosinec do 25. včetně jsme zatím na návštěvnosti zhruba 2 900 lidí. Lidé jsou již zvyklí do zoo chodit, pokud jsou svátky a volna,“ okomentoval návštěvnost mluvčí ZOO Jihlava Martin Maláč. Návštěvnost za celý rok počítaná do středy byla zhruba 343 tisíc lidí, což je skoro o deset tisíc lidí více než byl dosavadní rekord.

Návštěvníky však zajímala zejména zvířata, z nichž některá jsou v zimě často více aktivní než během hlavní sezony v létě. Zároveň jsou také více zvídavá. „Málo si to uvědomujeme, ale zvířata koukají na nás lidi často se stejným, nebo i větším zaujetím, jako my na ně,“ připomněl Martin Maláč.

Světelské sklárny Crystalite Bohemia za den zpracují až 150 tun skloviny. Mají pět tavicích agregátů, z nichž největší nový má kapacitu 45 tun. Nápojové sklo ve sklárnách vyrábějí tři linky, roční produkce činí 55 milionů kusů.
Turisty na Vysočinu přiláká sklo

Štědrý den pro ně byl víceméně stejný jako jakýkoliv jiný den. „Jiný byl v tom, že zvířata dostala neprodané vánoční stromečky od obchodního řetězce se zahradní a bazénovou technikou. Býložravci to uvítali jako vítanou změnu v jídelníčku, zatímco masožravci jako zajímavou hračku, kterou mohou ve výběhu nosit, lézt po ní, nebo ji různě nápaditě likvidovat,“ usmál se Maláč. „Samozřejmě někteří chovatelé zvířatům trochu přilepšili i v podobě bohatší krmné dávky, třeba o větší množství ovoce,“ dodal.

Veřejnosti ani příliš nevadilo mírné zkrácení otevírací doby pokladen, lístek bylo možné zakoupit od devíti hodin dopoledne do dvou odpoledne. Nicméně pavilony se zamykaly až o tři hodiny později. Vánoční program v ZOO Jihlava navíc ještě nekončí. Dnes se budou konat Večerní prohlídky se zoologem. Ačkoliv budou prohlídky celkem tři, jsou již beznadějně vyprodané, stejně jako zítřejší akce, kterou je večerní prohlídka pro rodiny s dětmi pod názvem Barevný svět zvířat.

Návštěva zoologické zahrady může být i vhodným tipem, jak strávit jeden z posledních dní letošního roku. „Při teplém počasí se i tropická zvířata budou vyhřívat ve svých výbězích a budou velmi aktivní,“ předpověděl mluvčí. Lákadlem jsou rovněž mláďata, která aktálně mají antilopy vodušky abok nebo tapíři. Svou pozornost mohou návštěvníci upřít i na pravá zimní zvířata - irbisy, vlky, pandy červené, tuleně, manuly, nebo perské levharty. „Navíc v tuto dobu nebudou v zoo davy lidí, budete ji mít takříkajíc sami pro sebe a zážitek i kontakt se zvířaty bude daleko intimnější a bezprostřednější,“ přidal další klad Martin Maláč.

Ilustrační foto.
Bazén a sauna mění otevírací dobu. Na Silvestra a Nový rok budou mít zavřeno