Boji za zachování stavebních úřadů se přes rok intenzivně věnoval také poslanec z Vysočiny, první místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček. „Já sám jsem si prošel neblahou zkušeností, když se v minulosti v Pacově zrušil finanční úřad. Pobočku úřadu práce jsme ve městě zachránili, ale za cenu toho, že platíme veškeré provozní náklady,“ řekl bývalý starosta Pacova Vlček.

Vrtná souprava se musí na stadionu dostat přes silnou vrstvu betonu.
FOTO: Vrtáky drtí beton na jihlavském zimním stadionu, podívejte se

Dle stávajícího návrhu si starostové mohou sami rozhodnout, jestli chtějí ve své obci financovat stavební úřad. Takzvaný výkonnostní model počítá s tím, že stát bude sledovat efektivitu provozu stavebních úřadů. „Podobně jako je tomu u matrik se bude stavebním úřadům platit podle jednotlivých úkonů,“ vysvětlil Vlček a pokračoval: „V okamžiku, kdy bude stavební řízení digitalizované, možná řada ze starostů dospěje k názoru, že úřad nepotřebují. Ale bude to jejich rozhodnutí, ne rozhodnutí shora.“

Novela nyní putuje do poslanecké sněmovny, kde má řadu odpůrců. „My jsme připraveni ve Sněmovně i v Senátu stavební úřady a dostupnost státní správy pro občany v regionech tvrdě hájit,“ slíbil závěrem Vlček.