Emoce kvůli vykopaným kostem v Dobroníně na Jihlavsku gradují. Dávná historie už narušila sousedské vztahy a k nenávistným útokům mezi lidmi dochází stále častěji.

Nervy tečou i starostovi obce Jiřímu Vlachovi (KSČM), ve čtvrtek ráno se neudržel a pustil se přímo na ulici do hlasité hádky s Milanem Litavským. Ten spolu s Jiřím Kazatelem nechal vztyčit kříž v místě nálezu pozůstatků údajně po válce zmasakrovaných Němců.

„Pan Litavský mě slovně napadal, už jsem to předal policii,“ potvrdil konflikt starosta Vlach bez dalšího komentáře.

Milan Litavský byl sdílnější a tvrdí, že mu starosta vyhrožoval. „Konflikt vyprovokoval jeden z místních soudruhů, který kolem mě šermoval trubkou a vyhrožoval mi likvidací. Pak se k němu přidal starosta Vlach a ještě jeden a vyhrožovali mi, že jsem v této obci skončil, že můj čas ještě přijde. Nadávali mi do hajzlů a parchantů,“ vylíčil svou verzi konfliktu se starostou Milan Litavský.

I on ve čtvrtek řekl, že kvůli tomu podal oznámení na policii. Jihlavský policejní mluvčí Martin Dušek potvrdil, že během čtvrtka policisté obě oznámení dostali. Incident se odehrál den poté, co ve středu někdo uřízl dřevěný kříž na louce Budínka, kde policie našla pozůstatky údajných obětí poválečného vyřizování účtů mezi Čechy a Němci. Policie si torzo kříže odvezla a hledá pachatele.

„Pokud bude dopaden, hrozí mu trestní stíhání za poškozování cizí věci, za což muže být odsouzen až na jeden rok vězení,“ řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kříž jako symbol rozkolu ve vsi

Ještě předtím někdo na kříž umístil cedulky s nápisy: „Vemte si zbytky těch fašounů do Německa a nezasviňujte nám s něma český hřbitov.“ Druhá tabulka obsahuje názor, že je to slabá odplata za Lidice, Ležáky, Ploštinu, Velké Meziříčí, Třešť a jiné. Těmito tabulkami se policie zabývat nebude, protože je nepovažuje za protizákonné.

„Hodnotu kříže jsem vyčíslil na necelých pět tisíc korun, ale morální újmu si cením na jeden milion korun,“ poznamenal Litavský, který už chystá plán na usazení nového kříže, který má být podle něj mnohem odolnější proti vandalům.

Na poničený kříž někdo nalepil samolepku s nápisem antifa.cz. Okamžitě se objevily spekulace, že za zničením symbolu událostí na Budínce stojí extremisté.

„Mohu zodpovědně říct, že žádná z našich skupin takovou akci nepřipravovala ani neprovedla. Jednoznačně ji považujeme za provokaci a odsuzujeme násilí na principu kolektivní viny, ať už se týkalo Čechů na Němcích, nebo naopak,“ uvedl Lukáš Jelínek z hnutí Antifa. Podle něj lze samolepky dají běžně koupit.

Kdo za provokacemi v Dobroníně stojí, není jasné. Pravděpodobně to ale má souvislost s tahanicemi kolem umístění pomníku se jmény obětí na tamním hřbitově.

„Zničení kříže je ukázka myšlení jedinců v Dobroníně. Dalším důvodem je neschopnost obecního zastupitelstva jasně rozhodnout, co s kosterními pozůstatky a kde by měl pomník obětem stát,“ upozorňuje Jiří Kazatel.

Zastupitelé obce s necelými devatenácti stovkami obyvatel o tom budou jednat v pondělí. Už dříve zamítli návrh pomníku dobronínského rodáka Johanna Nieblera, který byl po válce odsunut a mezi oběťmi na Budínce má být jeho příbuzný. Radnici se nelíbila výška pomníku. Nyní leží na stole nový návrh v podobě asi metrového náhrobního kamene.

„Ostatky identifikovaných lidí budou u nás pohřbeny, pokud si je nebudou chtít příbuzní odvézt. Otázkou diskuse je podoba náhrobku, na němž by měla být jména. Myslíme si, že je zbytečné, aby tam byli i ti, kteří jsou pohřbeni jinde,“ podotkl starosta Jiří Vlach.

Jiří Kazatel navrhuje umístit pomník na louce Budínka a ostatky uložit na hřbitově. Pozemek, kde byly pozůstatky nalezeny, patří Dagmar Dvořákové. Ta řekla, že by jí umírněná forma uctění na jejím pozemku nevadila.

„Dalším řešením by bylo, kdyby starosta pan Vlach v co nejkratší době rezignoval,“ dodal Jiří Kazatel.

„O rezignaci jsem ani na chvilku nezauvažoval. Myslím, že pan Kazatel se chová jako zhrzená milenka, protože se ve volbách nedostal do zastupitelstva. Proto teď všude rozesílá hanlivé dopisy,“ reagoval na výzvu Vlach.

Podle něj nemusí být v obci klid ani v budoucnu. Náhrobek, který v Dobroníně vznikne, se podle starosty může stávat terčem hanobení, stejně jako dřevěný kříž. Policie se navíc chystá, že bude kopat v další lokalitě, kde by měly ležet další dvě nebo tři oběti poválečného masakru.

Tiskne se kniha

Dobronínský starosta Vlach se navíc obává další vlny emocí po českém vydání knihy Bergersdorf (Kamenná) od německé spisovatelky Hermy Kennelové, která o okolnostech v Dobroníně pojednává.

Kniha má vyjít v několikatisícovém nákladu už příští měsíc. Z tiskárny odejde do 22. dubna a krátce poté se objeví na pultech knihkupectví po celé zemi.

„Očekáváme, že kniha bude mít úspěch, protože jde o živé a diskutované téma, a to samozřejmě knize dělá reklamu,“ řekl Filip Mikeš z nakladatelství Paseka.