Z Vysočiny byli zástupci vybráni na základě výsledků v právě probíhající krajské soutěži. Nominování byli v kategorii do 35 let Vojtěch Neuwirth z SDH Kněžice, Jiří Tkaný z SDH Babice, Petr Neubauer z SDH Lesonice a Dominik Blažíček z SDH Veselíčko a v kategorii nad 35 let Marian Klobas z SDH Hvězdoňovice.

Za chladného, ale jasného rána nás na náměstí v Domažlicích vítá několik desítek pořadatelů, kteří chystají vše tak, aby o půl desáté mohl proběhnout slavnostní nástup a pak i samotná soutěž. Trať je rozdělená do čtyř úseků. Na prvním úseku závodník napojí na hasičskou stříkačku dvě hadice a následně je roztáhne na trase dlouhé 60 metrů, poté přeběhne k hadicím, které musí smotat a uklidit do přepravených boxů. Tím končí první úsek a přemístí se na start druhého, zde zápasí s palicí, figurínou a jinou zátěží, nakonec překonávají 3 metry vysokou bariéru. Ve třetím sektoru jde o postavení žebříku ke stěně, vylezení do druhého patra, vytažení 25 kilogramového závaží a následné slezení a proběhnutí cílem.

Závěrečná disciplína totálně umrtví soutěžící při výběhu do několika podlažní budovy, zde k tomuto účelu posloužila Domažlická věž při arciděkanském kostele Narození Panny Marie. Věž je kulatého tvaru, je nakloněná o 60 centimetrů směrem k náměstí a po 194 schodech se dostanete do výšky 56 metrů. Záludností této věže je sklon schodiště a úzké průlezy, kde si závodník musel na schodiště skoro lehnout, aby ho s dýchacím přístrojem mohl zdolat.

Na každý úsek má závodník maximálně deset minut. To znamená, že od startu do daného úseku do startu následujícího má již zmiňovaných deset minut. Čím rychleji tedy dokončí soutěžní úsek, tím více času má na odpočinek, než se opět postaví na start dalšího. Z každého kraje nejdřív běžely nasazené jedničky, pak dvojky a tak dál, až se na start postavil poslední závodník.

O náročnosti soutěže svědčí i počet soutěžících, kteří nedokončili některý z úseku. Toto se ale netýkalo našich zástupců, kteří nás hrdě reprezentovali. Marian Klobás obsadil ve své kategorii 11. místo a celkově se probojoval na 32. místo z 64 účastníků. Na 25. místo celkově a 18. v kategorii se dostal Dominik Blažíček a jen vteřinu a jedno místo před ním skončil Petr Neubauer. Celkově 9. a 7. ve své kategorii obsadil Vojtěch Neuwirth. Toho mohla potěšit vyhraná krajská soutěž, ostatní zástupci obsadili druhé a třetí pozice, i když se neúčastnili poslední soutěže, protože před ní dali přednost mistrovství. Nejvýše pomyslný prapor vynesl Jiří Tkaný. Skončil celkově 4. a připsal si ve své kategorii jediné umístění z Kraje Vysočina na bedně, a to třetí pozici.

Jak z toho vyplývá, ani jako tým nebyla Vysočina na bedně a v této soutěži skončila na bramborové pozici. Za dva roky má být další mistrovství. Doufáme, že naši zástupci předvedou ještě lepší výkony, aby i jako tým okusili pocit z medaile na krku. A snad se i na Vysočině jednou dočkáme mistrovství republiky v roli pořadatele.

Rostislav Neuwirth