S nápadem, jak nesedět doma a udělat něco konkrétního, přišla místní učitelka Ivona Přechová. Připojili se k ní další dobrovolníci, rozjeli facebookovou stránku, domluvili si spolupráci s městem a vymysleli první akci na sobotu 19. října, kdy se může připojit každý.

Tím ale celá kampaň nekončí, je to jen začátek dlouhodobějšího úsilí. Stromy se budou v sobotu 19. října sázet také na dalším místě na Vysočině - u Pelestrova na Havlíčkobrodsku na akci nazvané Den za obnovu lesa. Ten pořádají po celé republice Lesy ČR na vybraných místech v jednotlivých krajích. Akce se rozjela před půl rokem, na její organizaci se podílí kolem osmi stovek lidí a zapojili se do ní další jednotlivci i skupinky lidí. Termín je více než symbolický, na 20. říjen totiž připadá Mezinárodní den stromů.

V Třešti se chystá sázení stromků a čištění v okolí města, a to mezi devátou a čtrnáctou hodinou. Vybrána byla lokalita Sovovka. Vítán je každý, kdo se přidá. „Zatím máme velmi pěkný ohlas na sociálních sítích. Otázkou je, kolik lidí se skutečně dostaví. Ale já jsem optimista, věřím, že se nás sejde dostatečný počet. A hlavně, komu se to nebude hodit tentokrát, může dorazit třeba na jaře. Protože je jasné, že jednorázová akce toho moc nevyřeší. Nějaké stromky po zimě uhynou, některá místa nejsou ještě k sadbě připravena a tak podobně. Určitě budeme pokračovat dál, dalšími akcemi,“ řekla k tomu Ivona Přechová.

Ta bude ráda, když se mezi lidmi nejen na Jihlavsku, ale v celém Česku podaří prostřednictvím sociálních sítí rozšířit hlavní myšlenku akce a najít ty správné tahouny. To znamená lidi, kteří se zapojí přímo v místě svého bydliště, osloví kompetentní osoby na radnicích a obecních úřadech a sami přiloží ruku k dílu. Tak jak to bylo právě v Třešti, kde velmi rychle rozjela spolupráce s vedením města, technickými službami a místní základní školou.

„Hodně lidí si uvědomuje, že už to opravdu není sranda a máme tu vážný problém se životním prostředím. Lidé kolem tohoto projektu, kteří se ke mně přidali, nejsou žádní zanícení ekoaktivisté. Ale normální lidé různých profesí. Ale přesto cítí, že je nutné se zapojit. Chceme šířit kampaň i mimo Třešť a Vysočinu, aby se chytlo co nejvíce lidí. Projekt přijde zajímavý lidem i z jiných míst republiky. Jen je třeba obětovat svůj čas a jít do toho,“ vysvětlila Přechová.

Nápad na kampaň Jen sdílet nestačí vznikl jako reakce na pasivní sdílení příspěvku na sociálních sítích, který se týkal požáru deštných pralesů. Ten příspěvek lidé sdíleli se smutnými smajlíky.

„Když ho sdílel i jeden kamarád, racionální technokrat, přiznám se, že mě to trochu vyprovokovalo k reakci. Napsala jsem mu, co tedy v tomhle ohledu hodlá dělat. A taky co uděláme my tady v Třešti a v Česku? S deštnými pralesy a plasty v oceánu tu nic moc nezmůžeme, pokud tyto problémy nezačnou řešit hlavně země, kterých se to týká. Říkala jsem si, že tedy musíme začít u sebe. O těchto tématech jsme často debatovali i doma s rodinou,“ popsala úplný začátek celé aktivity Přechová. Přidal se k ní nejen zmíněný kamarád, ale postupně se nabalovali další dobrovolníci, členové rodiny i místní lidé.

Pomáhat se bude třetí říjnovou sobotu také na Havlíčkobrodsku. Zájemci, kteří chtějí něco udělat pro přírodu, se sejdou na louce před Pelestrovskou hospůdkou, ta se nachází v lese kousek od Veselého Žďáru. Den za obnovu lesa se uskuteční mezi desátou a šestnáctou hodinou. Svou účast přislíbil také Milan Chalupa, český hokejový trenér a bývalý hokejový obránce, člen Síně slávy českého hokeje.

Kromě výsadby sazenic stromků si účastníci mohou vyzkoušet i lesnické dovednosti a prověřit si své znalosti. Pro děti je připravená například lesní pedagogika. Na zalesňování je třeba vzít si vlastní pracovní rukavice, pevnou obuv a oděv přizpůsobený počasí a terénu, nářadí poskytnou lesníci na místě. "Předpokládáme, že se zúčastní několik stovek lidí, nedá se to zatím přesně odhadnout. Bude hodně záležet na počasí," sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Více informací je na www.sazimelesynovegenerace.cz.