Řeč je o Janu Mikešovi z Telče, který nemohl chybět na sobotním slavnostním otevření nového zázemí pro místní SDH. To se konalo při příležitosti dnů otevřených dveří stanic Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Když se bavíme o tom, co všechno během svého působení u profesionálních hasičů zažil, Jan Mikeš se zamyslí jen na chvilku. Je vidět, že smutný příběh ho i po tolika letech dojímá a tu tragédii má pořád před očima. „Když si na to vzpomenu, i teď mám husí kůži. Tohle prostě člověk nestráví, zvlášť když má malé děti. Bylo to jednou v létě, v neděli po obědě a nad Telčí se prohnala silná bouřka. Zjistilo se, že se ztratila sedmiletá holčička, co se zrovna byla koupat v rybníku Roštejn, byly to její první prázdniny. My jsme tedy po ní pátrali ve vodě. Ty nejhorší obavy se bohužel potvrdily, nedalo se už vůbec nic dělat,“ popisuje s roztřeseným hlasem tento zážitek Jan Mikeš.

A hned k tomu dodává, že i jeden z jeho posledních zásahů jako profesionála byl bohužel velmi smutný. Šlo o autonehodu u Nové Říše, kde mladý řidič narazil do stromu. Když hasiči na místo dorazili, zjistili, že chlapci už nijak nemohou pomoci. Dnes nehodu připomíná pomníček. Měníme téma a řeč přichází například na velký požár budovy v Telči. V prostoru byl takový kouř, že nebylo vůbec nic vidět. S kolegou byli jen kousek od sebe, ale nemohli se najít. Nakonec se ale odsud dostali v pořádku.

Je vidět, že je stále o čem vyprávět. Roky strávené u hasičů toho přinesly spoustu a Jan Mikeš na svoje působení vzpomíná v dobrém. Členem telčského SDH se stal v roce 1971, profesionálem byl od roku 1973. Tenkrát ještě byla hasičárna na náměstí tam, kde je nyní Městská galerie Hasičský dům.

„Dostat se s trambusem výjezdovými vraty a potom branami z náměstí, to nebylo jen tak. Tam mnohdy šlo o centimetry, abychom projeli. Nyní mají hasiči auto, které je uzpůsobené tak, aby se všude v Telči dostalo bez problémů,“ přidává jeden postřeh k tomu, co se za ty roky u hasičů změnilo, Jan Mikeš. Byl u toho, když se začal stavět areál v Luční ulici. Tehdy se také zapojil, protože akce z části probíhala svépomocí.

Během rozhovoru nemůžeme vynechat ani SDH, kde je Jan Mikeš stále aktivní. Když je potřeba, chodí spolu s kolegy na brigády. S tím, jak SDH Telč nyní funguje, je velmi spokojený. Radost má také z nového zázemí pro telčské dobráky, které léta ve městě chybělo. „Během posledních pěti let náš sbor doslova ožil. Kluci jezdí na soutěže a jsou celkem úspěšní, vozí poháry, to dřív nebývalo. Zrovna se rozjíždí sezona a náš čekají závody. Doufám, že nové prostory budou dobře sloužit nejenom nám, ale i příštím generacím," uzavírá své vyprávění sympatický hasič.