Jméno, které bylo oproti dalším dvěma, Janu Palachovi a Janu Zajíci, řadu let opomíjeno, přesto však patří k historii krajského města Vysočiny.

Výročí upálení jihlavského občana si mohou tento týden zájemci připomenout v kině Dukla spolu s dokumentem České televize Příběh třetí lidské pochodně. Po promítání si budou moci přítomní pohovořit s režisérem filmu Martinem Řezníčkem i jihlavskými pamětníky.

Dokument se snaží zjistit, jaké poselství má Plockův čin a zároveň pojednává o nástupu normalizace v Jihlavě. O tragickém Plockově gestu se dlouhé roky nemluvilo, komunistům se podařilo jeho smrt téměř dokonale utajit. Plockův pohřeb byl asi poslední povolenou velkou manifestací proti normalizaci.

„Celou normalizaci se o něm mlčelo, v Jihlavě bylo jeho jméno tabu a vyslovovalo se jen šeptem. Také disent měl jiné symboly. Po revoluci byla sice u jihlavského morového sloupu odhalena pamětní deska, ale ani ve svobodných časech nepřekročilo Plockovo jméno hranice jihlavského kraje," uvedl Petr Kubica v jehož tvůrčí producentské skupině snímek vznikal.

O zemření Evžena Plocka, který nakonec skonal 9. dubna v jihlavské nemocnici, nepsali žádné centrální noviny. Zmínil se o něm pouze regionální list Jiskra. Jeho čin tak upadl na dlouhé roky v zapomnění. Snímek, který se ho snaží znovu připomenout, zájemci uvidí od 17 hodin v jihlavském kině Dukla. Vstupné činí šedesát korun a místo je možné rezervovat. Dokument měl premiéru minulé úterý na programu ČT2.

IVANA HOLZBAUEROVÁ