A to ve chvíli, když u volebního zisku Strany zelených naskočila trojka. Příznivci této strany v tu chvíli už dobře věděli, že zelení do Sněmovny neproniknou. Ona tři procenta jim ale otevírala pomyslné dveře ke státnímu příspěvku. „Zelení alespoň dostanou příspěvek a zůstanou vlivnou mimoparlamentní stranou," říkala Václava Parkánová, jedna z těch, kterým trojka na obrazovce udělala radost.

Podle ní nebyla strana daleko ani od vstupu do Sněmovny. „Úplně rozumím tomu, že lídr Ondřej Liška prohlašoval, že by se přes pět procent dostat mohli," dodávala návštěvnice jihlavského festivalu. „Kdyby dali zeleným hlasy všichni ti, kteří se na poslední chvíli rozhodovali mezi Stranou zelených, TOP 09 a KDU-ČSL, tak by se tahle strana do Sněmovny dostala," byla si při rozhovoru o Straně zelených jistá Václava Parkánová.

Několik desítek minut sledovala v Respekt Café rodící se výsledky voleb také dokumentaristka Helena Třeštíková, když se chystala na podvečerní projekci. Z čísel na velkoplošné projekci ani ona velkou radost neměla. „Opravdovou radost mám z toho, že se zelení dostali přes tři procenta," podotkla Třeštíková k výsledkům voleb.

Politickou stabilitu v zemi ovšem rozhodně nečeká. „Vítězné ČSSD se volby moc nevyvedly. Slavit bude pan Babiš s hnutím ANO, ale co bude dál, to opravdu nevím. Stabilita ovšem sotva," dodala dokumentaristka Třeštíková.