Kvalita vody. Toto je hlavní argument obcí v lokalitě Hrádek, se kterým nehne ani posun v případě sousední Kraví hory. Zde už pro průzkum zvedly ruku čtyři obce ze sedmi. Vedení pěti obcí na Jihlavsku a jedné na Pelhřimovsku se podobný dominový efekt týkat nebude. Všechny oslovené obce říkají nekompromisní ne jakékoli činnosti kvůli plánovanému úložišti jaderného odpadu. „Náš postoj nic neovlivní. Rozhodujícím faktorem je kvalita vody, a to nám nedávno potvrdila schůzka s energetikem z Dukovan. Ten nám navíc sdělil, že zde úložiště není potřeba," sdělila starostka Hojkova Milada Duchanová, která je od začátku aktivit ohledně úložiště proti záměru.

Duchanová zároveň upozorňuje, že když se pro průzkum nevysloví obce, bude moci vláda úložiště nařídit do územního plánu kraje. „Každé dva roky dochází k aktualizaci, vláda toto může nařídit a rozhodovat o tom bude krajské zastupitelstvo. Tento případný krok si tedy musíme také ohlídat," uvedla k dalším možným krokům starostka Hojkova.

Každá obec z lokality by měla v případě provádění hlubinných vrtů nárok na roční příspěvek šest set tisíc korun plus dalších třicet haléřů za každý metr čtvereční území obce, na němž bude průzkum probíhat. Obce by mohly dostávat od jednoho až do dvou a půl milionu korun ročně.

Jsou to pro nás jenom drobné

Na největší peníze by si přišla Rohozná, která by mohla ročně získat až dva a půl milionu korun. „Peníze, které nám Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) nabízí, nepovažuji za adekvátní tomu, jaké hrozbě se vystavujeme v souvislosti s vrty," podotkl starosta Rohozné František Venkrbec.

Podobně se vyjádřila také starostka Cejle Pavlína Nováková. „Postoj se u nás nemění, ba naopak se možná ještě více prohlubuje dosavadní názor, nesouhlasit. Finanční kompenzaci také nepovažuji za dostatečnou, zvlášť když jde o kvalitu vody," poznamenala starostka Cejle. „Z dlouhodobého hlediska jsou nabízené peníze zanedbatelné," přitakal starosta Milíčova Jaromír Šlechta.

Do lokality Hrádek dále spadá s těmito obcemi také Dolní Cerekev a Nový Rychnov na Pelhřimovsku. SÚRAO potřebuje k průzkumu souhlas všech dotčených obcí.