Domov pro seniory dostal od hejtmanství částku přes šest a půl milionu korun, z toho se jednalo o dotaci z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši téměř šest milionů. V době rozdělování dotací Kraj Vysočina o plánované situaci věděl, tehdy však ještě nebylo možné přesně časově určit, kdy bude sociální služba převedena na novou organizaci.

První splátka poskytnuté dotace ve výši přes 4,2 milionu byla městu Telč coby zřizovateli poskytnuta v únoru, zbytek by mělo dostat v červnu. Organizace zároveň podala na začátku dubna žádost o zrušení registace s tím, že od prvního srpna přejdou zaměstnanci a klienti na novou společnost SeneCura.

Jelikož Domov pro seniory Telč původně požadoval zhruba dvojnásobnou dotaci, krajští radní schválili vratku ve výši téměř jeden a půl milionu. Ta by měla na účet kraje přijít do třiceti dní od vyplacení druhé části dotace. Při propočtu výše vratky bylo přihlédnuto k délce období, po které služba již nebude organizací zajištěna, zároveň byl předložen upravený rozpočet na letošní rok. „V konečné fázi bylo přihlédnuto k vyčíslené potřebě finančních prostředků dle upraveného rozpočtu organizace,“ dodala krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Je zřejmé, že peníze dostane společnost, která domov pro seniory přebírá. „SeneCura zatím nemá registraci. Bude s námi jednat o smlouvě o poskytování sociálních služeb. Důležité je, že pro klienty nebude žádná změna, budou platit stejné úhrady jako doposud,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Franěk (ANO). „Lůžka jsou v síti, budeme s nimi pracovat jako dosud,“ doplnil náměstek pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

Krajští radní zároveň prozradili, že stavba domova důchodců v Jihlavě je zatím ve fázi projektové dokumentace. Příští rok na jaře by měla začít výstavby v Humpolci, plány na budovy s těmito službami mají i města na Žďársku. „Za nás je nejblíže k zahájení stavby Jihlava,“ řekl Novotný.