Radnice žádala o dotaci z podprogramu Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití ve výši téměř třicet milionů a její získání považovala za velmi pravděpodobné. Přesto neuspěla.

V polovině listopadu bude žádat o dotaci nově, s opravami se ale nebude čekat, zda nyní finance dostane. „Bylo by vhodné rekonstrukci provést i bez návaznosti na dotace. Jde o náš majetek, budovy v centru. Jsou ve špatném stavu, v historické části se bortí klenba,“ uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) a dodala: „Pokud budeme s opravou otálet, vyjde nás to na daleko více peněz.“

S opravami je možné začít hned, vyjdou na více než pětačtyřicet milionů. „Bez dotace to bude opravdu díra do rozpočtu, ale když se podíváme na technický stav, dřív nebo později bychom do toho museli miliony dát už jen proto, aby nám to nespadlo,“ upřesnil náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS). Zejména dům s číslem 6 je historicky cenný, vedlejší objekt znehodnotily úpravy od vojenské správy.

Do nových prostor by se následně mohl z radnice přesunout odbor životního prostředí a kultury. Na nutnosti oprav se shodli téměř všichni zastupitelé, pro zvedlo ruku 35 z nich, jen Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava) byl proti.