Propad silnice za křižovatkou u Cityparku si vyžádá úplnou uzavírku Znojemské ulice mezi Hradební a Havířskou. To znamená, že se řidiči v tomto směru nedostanou na náměstí. „Vypadá to, že už se to snažili řešit záplatováním, ale moc to nepomohlo,“ hodnotila přímo na místě ve čtvrtek dopoledne Jana Vávrová. „Uzavírka mi nijak nevadí, chodím na náměstí pěšky, tak mě aspoň nebudou na úzkém chodníku těsně míjet auta,“ dodala.

Silnice bude uzavřená od pondělí desátého července a primátor Petr Ryška věří, že nejdéle po deseti dnech bude opět průjezdná. Propad silnice je totiž pravděpodobně do podzemních dutin bývalé Brtnické brány. Bude třeba jít pod zem a vedení města neví, co má očekávat. „Trochu nás děsí, že nevíme, jak dlouho bude oprava trvat,“ přiznal Ryška.

Ilustrační foto.
Vodovod, kanalizace i nová asfaltka: Lidická kolonie v Jihlavě se bude opravovat

Pozitivní je, že Hradební ulice bude průjezdná jako dosud, pochopitelně kromě odbočky na náměstí. Řidiči se na náměstí dostanou přes Křížovou ulici. „Režim se dočasně změní, náměstí okolo radnice a za Priorem bude průjezdné,“ potvrdil mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Na změny se musí připravit i cestující, kteří využívají MHD. „Prakticky všechny linky MHD pojedou jinak,“ varoval Daněk s tím, že na objízdné trase budou spoje zastavovat na zastávce linkových autobusů Hradební a dále u vysoké školy a u Domu kultury. Budou zřízené také náhradní zastávky MHD – obousměrně v Dvořákově ulici a jednosměrně v Hradební naproti Cityparku pro zkrácení cesty na náměstí.

Na zastávkách budou aktuálně platné jízdní řády, město i dopravní podnik plánují o náhradním vedení linek včas informovat veřejnost. Cestující kupující si jízdenky by si ale měli ověřit, kolik zastávek při změnách pojedou.

Dopravní omezení na přivaděči u Jihlavy, ilustrační foto.
Musí to opravit. Sezona prací na silnicích Jihlavska právě začíná

Práce u Zverimexu pod zemí i ve vzduchu

Komplikace budou také na křižovatce Dvořákovy a Žižkovy ulice, která je známá jako u Zverimexu. Nejprve tam dělníci od úterý čtvrtého do pondělí desátého července opraví části vodovodu a doplní šoupata, omezení budou ale pouze v jednom jízdním pruhu.

Složitější to bude, až se tam pracovníci vrátí v pátek 21. července. Přes víkend bude možný provoz jen z Hradební do Dvořákovy ulic, řidiči se také dostanou z Žižkovy ulice do Hradební, jinam ale ne. „Důvodem je výměna šoupěte na větvení hlavních vodovodů,“ vysvětlil Daněk s tím, že objízdná trasa bude přes ulici 17. listopadu a Štefánikovo náměstí.

V pondělí 24. července pak bude na tyto práce navazovat oprava semaforů na této křižovatce. Investice za šest milionů je nutná, stávající semafory jsou už po době životnosti. Provoz v místě budou řídit dočasné semafory a z Hradební do Žižkovy bude smět odbočovat pouze MHD.

Veřejnost kritizuje, že s modrými zónami ubylo parkovacích míst. Podle radnice je to ale přesně naopak.
Nemáme kde parkovat, tvrdí Jihlavané. Míst přibylo, odpovídá radnice

Magistrát se snažil všechny práce na vytížených silnicích naplánovat na prázdniny, kdy bývá provoz menší. Pro zkrácení zdržení v hlavních směrech se dočasně změní jednosměrnost Benešovy ulice. Přes léto do ní bude možné vjet z křižovatky u Zverimexu.

Nepůjde přitom o jediné dopravní komplikace, se kterými se v létě budou řidiči v horácké metropoli potýkat. Musí počítat také s dlouho odkládanou rekonstrukcí ulice Romana Havelky, bude se opravovat také kruhový objezd v průmyslové zóně. Zásadní jsou pak omezení způsobená stavbou jihovýchodního obchvatu Jihlavy a to ve směru na Znojmo a na Třebíč.

Harmonogram prací v centru Jihlavy
- od 4. do 10. července budou dělníci opravovat vodovod před křižovatkou u Zverimexu
- od 10. července se na sedm až deset dní zavře část Znojemské ulice mezi Hradební a Havířskou, je potřeba tam vyřešit propad silnice
- od 21. do 24. července bude výrazně omezený provoz v křižovatce u Zverimexu, důvodem je výměna šoupěte na větvení hlavních vodovodů
- 24. července pak začne výměna letitých semaforů na této křižovatce