Vzduch prořízl ostrý hvizd píšťalky, stopky běží. Dopravní policista Jiří Trnka z oddělení silničního dohledu Kraje Vysočina v typické žluté vestě a bílých rukavičkách má od této chvíle pět minut frekventovanou křižovatku u jihlavského hypermarketu Tesco na Brněnské ulici na povel. Na jeho rozkazy čekají desítky aut, každý jeho pohyb je pod dozorem hodnotících porotců-kolegů policistů. Jeho sedmadvacet soupeřů čekajících opodál na svých pět minut řízení dopravy přijelo dnes na Vysočinu za stejným cílem jako on – získat Zlatou regulku. O několik hodin později se ukazuje, že je to právě Jiří Trnka, kdo při slavnostním vyhlášení regulku, tedy cenu pro nejlepšího dopravního policistu České republiky, převezme.

„Hlavním smyslem soutěže je porovnat teoretické znalosti a praktické dovednosti dopravních policistů v rámci všech krajských policejních ředitelství," vysvětlil Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie. Nejlepší výkon při řízení křižovatky proto zdaleka neznamenal automatické vítězství.

Druhou etapou praktické části byla jízda zručnosti. Při této jízdě musel soutěžící prokázat schopnost ovládat vozidlo v extrémních situacích – namátkou jej čekal například slalom mezi kužely nebo bezpečné zastavení na určeném bodě. Aby toho nebylo málo, vítězný policista musel zabodovat také v teoretické části – testu znalostí jak z tzv. silničního zákona, tak z předpisů pro výkon služby. „Mezi osmadvaceti soutěžícími byla i jedna žena," doplnila Dana Čírtková, krajská policejní tisková mluvčí. Soutěž v devět hodin ráno zahájil hejtman Jiří Běhounek se slovy, že poražených dnes nebude. Z více než tří tisíc českých dopravních policistů se jich v Jihlavě podle jeho slov sešlo osmadvacet nejlepších. Osmadvacátý v pořadí od něj za odměnu získal Cenu hejtmana – publikaci o kraji Vysočina.

Terezie Horvathova