Klíčová stavební akce pro budoucnost Jihlavy je sice ještě daleko, nicméně přípravy už se rozebíhají. První výběrové řízení však skončilo bez zájemců. „Projekčních profesí tam byla celá řada a nenašli jsme firmu, která by udělala všechny,“ vysvětlil náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) a dodal: „Nyní děláme výběrové řízení pro územní řízení. Bude rozhodnuto, jak bude která budova vysoká, jak velké bude parkoviště a podobně.“ Na to pak bude navazovat výběrové řízení na projektanty.

Která firma naplánuje území od kruhového objezdu v Havlíčkově ulice až po Feronu, by mělo být jasno ještě letos. „Bude tam lhůta pro nabídky, řekněme měsíc, pak to bude vyhodnoceno, výsledek musí schválit Rada města a pak se může uzavřít smlouva. Když nedojde k odvolání, můžou to být dva měsíce,“ odhadl Výborný. A cena bude v řádech milionů. „Architektonická část by měla vyjít na pět milionů korun. Vzhledem k situaci na trhu nelze říct, jestli nabídka bude šest nebo deset milionů,“ uvedl primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Neúspěch prvního výběrového řízení neznamená nijak dramatické zpoždění, Správa železniční dopravní cesty totiž nemůže zbourat nádražní budovu dříve než v roce 2020 a právě to je pro celý projekt zásadní. Do té doby je ale ještě potřeba vyřešit spoustu dalších záležitostí. Jednou z nich je domluvit se s armádou. „Vojáci tam mají rampu na nakládání tanků a nechtějí se jí zbavit. Trvají na tom, že tam musí zůstat. Z pohledu projektu je to marginálie, ale je to věc důležitá a podobných se tam objevuje řada,“ prozradil perličku Výborný.

Ilustrační foto
Středeční ráno bylo na dálnici kritické