Vrcholoví sportovci tady předváděli velkolepé a napínavé disciplíny, jako jsou přesekávání kmenů, řezání velkými ručními pilami, řezání upravenými motorovými pilami, házení sekerou a jiné.

Tato soutěž se v České republice konala vůbec poprvé. Krajské město Vysočiny tak o tomto víkendu získalo velké uznání. „Závod se koná právě tady, protože máme neuvěřitelnou podporu od města a také od lesů," řekl úřadující mistr Evropy v dřevorubeckých závodech David Síla.

Tomu se podařilo zvítězit i v Jihlavě. Ještě však stále není jasné, zda v Eurojacku zvítězí i letos, čekají ho totiž ještě závody ve Francii a Německu. Na otázku, co je jeho taktikou a proč je vlastně nejlepší, odpovídá stroze a s úsměvem: „Asi mám kliku."

Potom, co se rozpovídá, je ale jasné, že pouze o štěstí jeho vítězství rozhodně nejsou. „Tréninky mám rozdělené do několika částí. Nejdříve pracuji na získání síly, pak na získání techniky a těsně před závodem se snažím nabrat rychlost a jistotu. Za naší vesničkou mám takový kemp, kam si navozím všechno potřebné, a trénuju," řekl Síla, který je povoláním hasič.

Diváky na závodech Eurojacku zřejmě nejvíce zaujme obrovská speciální motorová pila. Závodníci ji nazývají Powersaw. „Vyrábí ji pár chlapíků na světě. Ta moje má výkon 62 koní a rychlost řetězu je 270 kilometrů za hodinu. Celková hmotnost je 27 kilo. Je to asi, jako kdybyste drželi pytel ježků," přirovnal nejlepší dřevorubec světa.

Co se týče organizace tohoto mezinárodního závodu, pořadatelé si ji nemohli vynachválit. „Závody byly super, bez nějakých větších zádrhelů. Přišlo i více lidí, než jsme čekali, takže máme radost," řekla pořadatelka závodů Jacqueline Sílová.

Eurojack má již dlouholetou tradici. Nejstarší závod se koná již 33 let. Dřevorubecké závody vznikly začátkem
20. století v Kanadě v dřevorubeckých kempech. V posledních 20 letech se mohutně rozšířily do Evropy a před 10 lety získaly svou dnešní podobu – daly vzniknout evropskému seriálu Eurojack – sportu pro nejtvrdší soutěžní dřevorubce současnosti.