Dřevorubci v těchto dnech odstraňují v Jihlavě nebezpečné stromy a ulomené větve, které zůstaly zaklíněné v korunách stromů po sněhové kalamitě. Nápor sněhu nepřežily v Jihlavě desítky stromů, další stovky potřebují ošetření. „Od úterního rána dřevorubci ošetřují stromy v Telečské a Havlíčkově ulici, kde jsou nejvíce poškozená stromořadí a také na sídlištích Demlova, Kollárova nebo Leoše Janáčka, kde jsou polámané borovice. V terénu je přes dvacet dřevorubců rozdělených do šesti pracovních skupin,“ komentoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Ze silnic a chodníků se podařilo v Jihlavě stromy odstranit mezi svátky. Nenávratně jsou poškozené desítky stromů a ty musejí teď dřevorubci pokácet. Nejvíce poškozené jsou podle Daňka javory a borovice.

Hasiči zasahovali na Vysočině kvůli popadaným stromům. Foto: HZS Kraje Vysočina
Počasí jako na houpačce. Před týdnem byla v Jihlavě zima, nyní přišlo jaro

„Kulovitý javor má kompaktní korunu, která se často pod tíhou sněhu zcela rozlomila a takový strom pak nemá šanci na přežití," vysvětlila Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu. Borovice mají zase podle jejích slov dlouhé jehlice, na kterých se mokrý těžký sníh dlouho držel a strom jeho tíhu neunesl. 

Poškozené jsou další stovky stromů ve městě, ty ale k zemi nemusí a stačí jim odborné ošetření.